Proje tabanlı öğrenme metodunun ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersindeki akademik başarısına etkisi
The effect of project based learning to the achievement of the 5th grade students in the science and technology lesson
- Tez No: 210302
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu arastırmada, proje tabanlı ögrenme metodunun lkögretim 5. sınıf ögrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik basarılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırma deneysel modele göre bir deney, bir de kontrol grubu kullanılarak tasarlanmıstır. Egitici ünitelerin zorluk dereceleri 5. sınıf ögretmenleri tarafından degerlendirilmistir ve en zorları 2006-2007 Akademik yılından bir önceki yılda çalısan 5. sınıf ögretmenlerine yöneltilmistir. Sonuç olarak 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi ünitelerinden en zor olanının ?Kuvvet ve Hareket? ünitesi oldugu ortaya çıkmıstır. Bu çalısmanın verileri, ?Kuvvet ve Hareket? ünitesinde deney ve kontrol gruplarının akademik basarısını ölçen basarı testinin uygulanması ile elde edilmistir. Basarı testi, kontrol ve deney gruplarına, tasarlanan Proje Tabanlı Ögrenme programı uygulanmadan önce (öntest) ve uygulandıktan sonra (sontest) kullanılmıstır. Arastırmanın denekleri; stanbul ilindeki 5. sınıf ögrencilerinden olusmaktadır. Bunlardan 39'u Maltepe ilçesinde bulunan Özel Marmara lkögretim Okulu'nun 5. sınıf ögrencilerinden rast gele seçilenler, 80 ise Pendik ilçesinde bulunan Namık Kemal lkögretim Okulu'nun 5. sınıf ögrencilerinden rast gele seçilenlerdir. Anket verileri SPSS statistik Programı'ndan elde edilen sonuçlara göre degerlendirilmistir. Anket verilerinin analizinde ?liskisiz Grup T-Testi ve liskili Grup T-Testi? kullanılmıstır. Basarı testinin sonuçlarına göre elde edilen veriler asagıdaki gibidir; ? Proje Tabanlı Ögrenme yönteminin kullanıldıgı 5. sınıf ögrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik basarıları geleneksel ögrenme yöntemlerinin kullanıldıgı 5. sınıf ögrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki akademik basarılarından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the project-based learning method on academic success of the fifth-grade students in the lesson of Science of Technology. The study was designed according to the experimental model with an experimental and a control group. The difficulty degrees of instructional units were rated by teachers of fifth grade. And the most difficult ones were asked to the fifth grade teachers working in the previous school year of 2006-2007. Consequently, it was found that the most difficult unit of the lesson of Science of Technology was ?Power and Motion?. Data of the study was obtained by applying the achievement test which measured academic success of the experimental group and the control group in the Unit of Power and Motion. The achievement test was used before (pre-test) the designed program of Project Based Learning was applied and after (post-test) the aplication of the program in the experimental and control group. The subject of the study were constituted by the fifth-grade students in stanbul= 39 fifth-grade students who were randomly chosen from Marmara Private Primary School located in Maltepe district of Istanbul and 80 fifth-grade students who were randomly chosen from Namık Kemal Primary School located in Pendik district of Istanbul. The data of study are gathered from the result of the SPSS statistic program. In the analysis of data ?The ndependent Groups T-Test and The Dependent Groups T-Test? were used . According to data obtained from the achievement test the results were as follows, ? The academic success of the fifth-grade students taught by the project-based learning method was higher than that of the fifth-grade students taught by traditional methods in the lesson of Science of Technology.