Okul öncesi dönemi astım hastası çocuklar ile sağlıklı çocukların depresyon seviyelerinin karşılaştırılması
Comparing the depression levels of asthmatic and healthy preschool children
  1. Tez No: 210303
  2. Yazar: ÖZNUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu arastırmada, okul öncesi dönemdeki astımlı olmayan çocuklarla astım hastası çocukların depresyon seviyeleri karsılastırılmıstır. Ayrıca saglık durumu (astımlı olma ve olmama) degiskeniyle birlikte; cinsiyet, çocuk sayısı, dogum sırası, sosyo-ekonomik düzey, anne- baba egitim düzeyi, anne-babanın yası annenin çalısma durumu, babanın meslegi degiskenlerinin depresyon puanlarını nasıl etkiledigi karsılastırmalı olarak incelenmistir. Ayrıca astımlı çocuklar kendi aralarında, astım türü, astım siddeti ve astımlı olma süresi degiskenlerine göre karsılastırılarak depresyon puanları açısından farklılasma olup olmadıgına bakılmıstır. liskisel tarama modeli uygulanan bu arastırmada 115 çocuga Çocuk Depresyon Ölçegi ve demografik bilgi toplama formu uygulanmıstır. Arastırmanın astımlı olmayan çocuklar grubunu stanbul ili Büyükçekmece ilçesinde bulunan lkögretim ve anaokulları arasından rasgele seçilen toplam 13 okulda okul öncesi egitim gören 6 yas grubu 32 kız, 32 erkek toplam 64 ögrenci, astımlı çocuklar grubunu da Marmara Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi gören, okul öncesi egitim alan 6 yas grubu 21 kız 30 erkek toplam 51 ögrenci olusturmustur. Astımlı çocuklar sayıları sınırlı oldugu için rasgele seçilememistir. Arastırmanın verilerini toplamak amacıyla; Çocuk Depresyon Ölçegi, Astımlı Olan Çocuk için Demografik Bilgi Formu, Astımlı Olmayan Çocuk için Demografik Bilgi Formu anketleri kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilere, frekans, yüzde, ki Faktörlü ANOVA ve Tek Faktörlü ANOVA uygulanmıstır. statistiksel anlamlılık düzeyleri 0,05 olarak kabul edilmistir ve verilerin çözümlenmesi için SPSS 13,0 paket programı kullanılmıstır. Arastırmada saglık durumu (astımlı, astımlı olmayan) ve baba egitim durumu degiskenleri için yapılan ANOVA sonucunda astımlı çocukların astımlı olmayanlara göre depresyon düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek saptanmıstır. Saglık durumu ve çocuk sayısının, çocukların depresyon düzeyleri üzerindeki ortak etkisinin anlamlı oldugu bulunmustur. Bu sonuca göre; astımlı ve ailesinde çocuk sayısı iki olan çocukların depresyon düzeyleri digerlerinden daha yüksektir. Saglık durumuna göre cinsiyet, dogum sırası, sosyo-ekonomik düzey, anne egitim düzeyi, anne baba yası, annenin çalısma durumu, babanın meslegi degiskenlerinin istatistiksel açıdan anlamlı farklılık yaratmadıkları ve astımlıların kendi aralarında hastalık türü, siddeti ve süresi degiskenlerinin depresyon puanları üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık yaratmadıkları saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, we compared the depression levels of preschool children who are healty and asthmatic. The depression level was also examined comperatively according to gender, social and economic level, parent education level, the health condition of the child (with or without asthma), parent age, parent occupation, the number of the children in the family, the birth order of the child, if the child is having asthma; the type of his/her asthma, the severity of his/her asthma and how long the child is suffering from that problem. The survey method was used and 115 preschool children participated to the research. The healty children of the sample were from 13 schools which are lacated in Büyükçekmece- stanbul. The schools were chosen randomly. We examined totaly 64 healty children, 32 of them were girls and 32 of them were boys. The asthmatics of the sample were the preschool children who were being treated at Marmara University Hospital. We couldn?t chose the asthmatic children randomly because of their limited numbers. We reached totaly 51 asthmatic children 21 of them were girls and 30 of them were boys. In order to collect data of research, Children?s Depression Inventory, Demografic Information Form for Children without Asthma and Demografic Information Form for Asthmatic Children were applied. Analyses of frequency, percentage, Two Way ANOVA and One Way ANOVA analyses were applied to the data of the survey. Statistical significance level were accepted to be 0,05. SPSS packet program 13,0 was used for statistical analyses. As a result, at the end of the ANOVA analyses which is between health condition and father education level, we found statistically significant difference. According to this result, the children who are suffering from asthma were having significantly higer depression levels than the children without asthma. Another statistically significant difference was found as an interaction effect (health condition x number of children in the family). According to this result, the children who have two siblings suffering from asthma were having higer depression levels than the others. We couldn?t found any statistically significant difference between the health condition and gender, social and economic level, parent education level, parent age, parent occupation, the birth order of the child and we couldnn?t found any statistically significant difference among the asthmatic children according to type of his/her asthma, the severity of his/her asthma and how long the child?s suffering from that problem.