The effects of project-based learning on environmental literacy
Proje tabanlı öğrenmenin çevre okuryazarlığı üzerine etkisi
  1. Tez No: 603544
  2. Yazar: SEVGİ ASLIHAN KARAYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğrenme metodunun 9. sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ve bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Çevre okuryazarlığı, çevreyi korumak ve çevre problemlerine çözüm bulmak için anahtardır. Çalışmaya mesleki ve teknik liseden 78 öğrenci katılmıştır. Sınıflardan biri rastgele olarak deney grubu (Group PB, N=40) seçilmiş ve çevre problemleri konusunu proje tabanlı öğrenme metoduyla öğrenmişlerdir. Öğrenciler grup olarak kendi belirledikleri bir çevre problemini çözebilmek için projeler geliştirmiş, böylece bilimsel yöntem ve bilimsel süreç becerilerini kullanmışlardır. Diğer sınıf (Group TC, N=38) ise aynı konuyu öğretmen merkezli olarak işlemiştir. Çalışmada ön test ve son test olarak çevre bilgisi, çevreye karşı tutum ve çevresel davranış alt testlerini içeren çevre okuryazarlığı testi ve bilimsel süreç beceriler testleri uygulanmıştır. Ayrıca uygulamanın öncesi ve sonrasında her gruptan seçilen 8 öğrenciyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan ön test ve son test analizlerine göre, Group TC öğrencilerinin sadece çevre bilgisi ve tutumunda artış görülürken, Group PB öğrencilerinin tüm testlerde gelişme gösterdiği görülmüştür (çevre bilgisi, çevre tutumu, çevresel davranış, bilimsel süreç becerisi). Son testler karşılaştırıldığında Group PB öğrencilerinin bütün testlerde ve alt testlerde Group TC öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde üstün başarı gösterdiği görülmüştür. Görüşme sonuçlarına göre, Group PB öğrencileri Group TC öğrencilerine göre daha geniş bir açıdan bakarken, çevre okuryazarlığı ve bilimsel süreç becerilerine ait çok daha fazla kod ve tema ortaya çıkarmışlardır. Ayrıca Group PB öğrencileri görüşmelerde, proje tabanlı öğrenme sayesinde kendine güven, grup çalışması, derslere karşı olumlu bakış açısı gibi çok sayıda sosyal beceriler kazandıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the effects of project-based learning on 9th grade students' environmental literacy and science process skills. Environmental literacy is the key to protect environment and find solutions to environmental problems. The sample of this study was 78 students from a vocational and technical high school for girls. One of the classes was randomly assigned as experimental group (called Group PB, N=40) and taught the topic 'environmental problems' through project-based learning method. They worked in groups to develop their own projects using scientific method and science process skills for an environmental problem they chose. The other group (called Group TC, N=38) learned about the same topic with teacher-centered instructional method. The two teaching methods were implemented by the researcher. The data collection tools utilized for the study were Environmental Literacy Test (ELT) that consisted of three parts, namely, knowledge, attitude, behaviour, and Science Process Skills Test (SPST). Both tests were given before and after the treatments and semi-structured interviews were conducted with eight students from each class. According to the analysis of ELT-Pre, ELT-Post, SPST-Pre and SPST-Post, it was found that Group TC improved their scores in environmental knowledge and attitude components of environmental literacy, but Group PB improved their scores in all the components (environmental knowledge, environmental attitude, and environmental behavior) of environmental literacy and science process skills. According to the comparison of the Post-tests, Group PB students performed better than Group TC students in all tests. In the interviews, Group PB students mentioned many themes and codes that belong to environmental literacy components and science process skills, which indicated that they developed a more enriched point of view than Group TC students. Furthermore, Group PB students gained lots of social skills such as self-confidence, group work, loving lessons, etc. as a result of project-based learning.