Avukatların mesleki tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Sakarya örneği
Analayse of the lawyers professional burn-out degree with different variations: Sakarya sample
  1. Tez No: 210337
  2. Yazar: İSMAİL GÜRSES
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısma mesleki tükenmislik düzeyini belirlemek amacı ile Maslach Tükenmislik Ölçegi kullanılarak Sakarya Barosuna baglı 149 avukat üzerinde yapılmıstır. Arastırmanın örneklemi belirlenirken; temel kural olan ?yansızlık? ilkesini uyulamak için, ana kütlenin tamamına ulasılmak hedeflenmis fakat kısıtlar nedeniyle %75'i ne ulasılmıstır. Arastırmanın örneklemine giren avukatlara, onbes sorudan olusan kisisel bilgi ve Maslach Tükenmislik Ölçek formu uygulanmıstır. Avukatların tükenmislik düzeylerini belirlemek için kullanılan Maslach ölçeginden elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dagılımı ile T-testi ve One Way ANOVA testlerinden yararlanılarak yorumlanmıstır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıstır. Avukatların kisisel nitelileri ile ilgili degiskenlerden; cinsiye göre, avukatların tükenmislik düzeyleri duygusal tükenme alt boyutuna göre anlamlı bir fark bulunmazken duyarsızlasma ve kisisel basarı alt boyutlarında önemli biçimde farklılık görülmüstür. Yasa göre, duygusal tükenme alt boyutunda avukatların yasları arasında anlamlı fark olmadıgı bulunmustur. Dava türü ve mesleki doyuma göre, avukatların duygusal tükenmislik ve kisisel basarı parametreleri tükenmislik düzeyi duyarsızlasmaya kıyasla çok daha etkilidir. Avukatların, duygusal tükenmislik ve kisisel basarı alt boyutları açısından yüksek düzeyde, duyarsızlasma alt boyutu açısından ise düsük düzeyde bir tükenmislik yasadıkları ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the 149 lawyers of sakarya incorporated law society with Maslach burn-out inventory to determine professional burn-out degree. During the determination of exemplification procedure, to apply impartiality rule as the basic criteria, it was aimed to reach the whole of the society but because of the restrictions it was only conducted %75 percent of the body. Maslach burn-out inventory and personal information form which consist of fifteen questions was applied to the advocates who participate in exemplification of the research. Data gathered from this inventory explained by using One Way ANOWA, T-test, medium, frequency, standard deviation and percentage distribution. Significance level was taken 0.05. Variables about the personal qualities of advocates; there wasn?t a meaningful difference in emotional difference according to the sex instead there was a difference in personal success and insensitivity. In emotional burn-out subtitle there wasn?t any difference according to age. It was efficient that in comparison with emotional burn-out and personal success parameters with insensitivity of burn-out degree according to case type and personal satisfaction. It can be expressed lawyers live a low burn-out in the subtitle of insensitivity and a high burnout in the subtitle of personal success and emotional burn-out.