Sakarya yaylalarının turizm açısından pazarlanabilirliği; Sorunlar ve çözüm önerileri
Marketing of Sakarya's plateau regarding to tourism; The are faced and solution offers
- Tez No: 210338
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm sektörü ekonomik ve sosyal getirileri son derece büyük olan bir sektör haline gelmis ve turizm destinasyonları arasında bir rekabet ortamı olusturmustur. Bu rekabet ortamında kullanılacak en önemli araç turizm kaynakları olup, bu kaynakları kullanarak farklı turistik ürünler olusturmak ve alternatif turizmi gelistirmektir. Nitekim dünyadaki hızlı degisime paralel olarak turizm anlayısının da degismesi, kitle turizm hareketlerine olan ilgiyi kısmen azaltırken doga ile bütünlesen, gelecek nesilleri düsünen, çevreye duyarlı bir turizm çesidine olan ihtiyacı artırmıstır. Bu kapsamda ülkemizde de alternatif turizmin gelistirilmesi için bazı projeler gelistirilmis ve bu baglamda gelistirilen projelerle, ülkemizde turizm sezonunun yılın tamamına yayılması ve bölgeler arası dengesizliklerin kaldırılması amaçlanmıstır. Ülkemizde turizmin çesitlendirilmesi, tüm yıla ve ülke geneline yaygınlastırılması, degisik yörelerin mevcut turizm olanaklarının gelistirilerek harekete geçirilmesi yönünde baslatılan çalısmaların en önemli bölümünü; yaylaların turizme kazandırılması amacı ile 1990 yılında Turizm Bakanlıgı tarafından baslatılan ?Yayla Turizm Projesi? olusturmaktadır. Bu projelerle; yaylaların dogal güzellikleri, çekicilik yaratan özellikleri ile eko-turizme yönelik sundukları çok çesitli ve essiz olanakların; koruma kullanma dengesi içerisinde turizm amaçlı degerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalısmada, Sakarya ilinde bulunan yaylaların turizm açısından pazarlanabilir nitelikte olup olmadıgı arastırma problemi üzerinde durulmustur. Sakarya ilinin yayla turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, özel sektörün çalısmalarına açılması, reklam ve tanıtımlarının yapılması, yaylaların turizm ürünü olarak pazarlanabilmesi açısından önem teskil etmektedir. Bu baglamda çalısmanın amaçlarını kısaca su sekilde ifade etmek mümkündür: a) Sakarya ilinin sahip oldugu tabii, tarihi ve kültürel turizm potansiyelinin önemli bir bölümünü teskil eden, yayla turizm imkanlarının incelenerek yayla turizmi adına potansiyellerinin ortaya konulması. b) Sakarya ilinin sahip oldugu yayla turizm potansiyelinin turizm ürünü olarak pazarlanabilirliginin olup olmadıgının ortaya konulması olarak ifade edebiliriz. Çalısmanın hazırlanmasında literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler yardımıyla ön fikir olusturularak çalısmanın içerigi ile ilgili taslak hazırlanmıstır. Arastırma veri toplama, verilerin analizi, veri degerlendirme ve çözüm önerilerinin bulunmasına yönelik olarak üç ana baslıktan olusmaktadır. Arastırma boyunca Sakarya ilindeki yayla turizmine konu olabilecek kurumların yetkilileriyle derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak görüsmeler yapılmıs ve bazı yaylalar gezi-gözlem metoduyla incelenmistir. Ayrıca çalısmada ?GZTF? analizi yapılarak çalısmanın etkinligi artırılmaya çalısılmıstır. Bu çerçevede yapılan çalısmalar sonucunda Sakarya yaylalarının turizm ürünü olarak pazarlanabilirlik potansiyeli oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important sectors, which has huge economic and social income that caused as big competitions between destinations. In this kind of situation, one of the most important issue is creating new tourism products and development of alternative tourism by using most important device of the tourism, which is a Tourism resource. As a matter of fact, by parallel to world changes, tourism has been modify it self by increasing of needs to kind of tourism that united with nature, sensitive to environment and take care of next generations. In this extension, we have some developed project, which is improvement of alternative tourism, also these project aims to extend the tourism in 12 months and remove the unbalanced situation between the districts. In order to diversify the tourism in the shape of time and district and add new potential tourism places to this dynamism, Tourism ministry created a project in order to add the plateaus to tourism as a segmentation which project is called as ?Plateau Tourism Project? in 1990. This project aim to get all the potential plateaus as tourism center and benefit of their unique and unlimited assortment in the name of alternative tourism as a tourism economy. Therefore, this project took start by investigation of the plateaus regarding to availability of marketing. At the second level the aim was exposing the potential of Sakarya plateau?s tourism, support the private investors, advertising, marketing of the plateaus as a tourism product. In this context we can briefly summarize the aim of the all these works. a) Explore the potential plateaus tourism places and reporting the possible facilities in this segment. b) Searching for; is there any opportunity of the marketing the potential Sakarya?s plateaus tourism. In order to accelerate of the project, outline was ready that consist all pre - observes about the project. Project is originate by three lines, which are; data collection and analyze, evaluations of the data and creating the solutions suggestions. In addition, the concern staffs made interviews with related departments and Plateau?s potential is studied by using of travel and observe method besides in this study, ?GZTF? method used in order to increase the efficiency of the study. At the finally, that become clear that Sakarya?s plateaus have marketing opportunity of its Tourism potential which plateaus can be use as a Tourism product.