Halk-polis karşılaşmasında stres faktörü stad örneği uygulaması
The stress in the meeting of public and police the application of stadium case
- Tez No: 210339
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Stres günümüzde yogun olarak kendini hissettiren, hayatımızın dogal bir parçası olan ve giderek daha fazla hayatımızda yer bulan bir kavramdır. Stres, bireylerin psikolojik ve fizyolojik yapıları üzerinde etki yapan, onların davranıslarını, is verimlerini ve baska insanlarla iliskilerini etkileyen psikolojik durumdur. Stresin yapıcı ve yıkıcı olmak üzere iki boyutu vardır. Çogu insan motive olabilmek için belli bir miktar strese ihtiyaç duyar. Stresin hiç olmaması hem olanaksız hem de sakıncalıdır. Ancak, bireylerin ruhsal ve bedensel saglıgını tehlikeye düsürecek siddet ve yogunluktaki strese de izin verilmemelidir. Her çagın, kendine özgü stres ve gerilim kaynakları vardır. Yasadıgımız yüzyıl, insanlara öteki yüzyıllarla ölçülemeyecek oranda bir hareketlilik ve hız kazandırmıs, bu ise insanların sürekli bir yarıs ve degisim halinde çalısmaları, böyle bir çevre içinde yasamlarını sürdürmeleri sonucunu dogurmustur. Hayat, bizim uyum saglayamayacagımız kadar çabuk degismektedir. Bizim sorunumuzsa, bu degisimin hızı nedeniyle, kendi çagımızın sorunlarıyla basa çıkmayı ögrenmeye yetecek kadar vaktimizin olmamasıdır. Herkes stres yasar. Hatta stres danısmanları bile bir dereceye kadar stresin verimlilige gerekli oldugunu söylemektedir. Dogal olarak, stres üreten mesleklerde, stresten örgüt sorumludur. Fakat örgüt politikaları ve prosedürleri, kendi kendilerine stres kaynaklarının üstesinden gelse bile, bu politika ve islemler tekrar gözden geçirilmeli ve degistirilmelidir. Stres konusunda yapılan birçok bilimsel arastırma, günlük yasam sorunları ile etkili bir biçimde basa çıkamayan ve meslek olarak en yüksek risk grubunda bulunanların, polis oldugunu ortaya koymustur. Polislik, sunulan hizmetlerin dogası geregi personelini fiziksel ve ruhsal olarak en çok yıpratan meslekler arasında en önemlisidir. Polis, kanunlarda belirtilen görevleri yerine getirirken bir çok zorlukla karsılasır. Bu zorluklar, toplum düzenini saglama görevini yerine getirirken, bazen insanların özgürlüklerini kısıtlamaya varan yaptırımları uygulama görevlerini üstlenmelerinden kaynaklanmaktadır. Halkın güvenliginin yanı sıra devleti temsil görevi nedeni ile hedef olma ihtimalinin yüksekligi, sorumlulugun ve buna baglı olarak da stresin artmasına etki eder. Diger örgütler gibi Emniyet Teskilatı da belli bir toplumsal amacı gerçeklestirmek için kurulmus ve bünyesinde farklı alanlarda yetismis pek çok isgöreni çalıstıran, kar amaçsız bir örgüttür. Ülke içinde asayis ve güvenligin saglanmasından birinci derecede sorumlu polislerin, sunacagı hizmetlerin kalitesi ve personelin verimi açısından, stres ve stresle mücadele gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Polislerin büyük çogunlugu, meslek yasamları boyu süren bir çalısma, insanın dogal dengesine ters düsen bir uyku ve beslenme düzeni, yeterli zaman ayrılamayan bir aile ve sosyal yasam tehdidi ile karsı karsıyadır. Polis, görevini daha verimli sekilde yapabilmesi için, kendisini tehdit eden stresle en iyi sekilde basa çıkabilmesi gerekmektedir. Emniyet Teskilatının verimliliginin arttırılabilmesi için, personelin beklentilerinin ve sorunlarının tespit ve tasnif edilebilecegi arastırmalar yapılması ve bu arastırmalar sonunda da uygun çözümler üretilmesi gerekmektedir. Bu çalısma, hizmet çesitliligi, kalitesi ve sürekliligi bakımından çalısanların büyük önem tasıdıgı Emniyet Teskilatında, polis açısından stres yapıcıların neler oldugu, bu stres yapıcıların çalısanlar üzerindeki etkileri, polisin halkla iliskilerinin boyutları ve halkın gözüyle, stadlarda yasanan olaylardan polislerin stres düzeylerinin ne derece etkilendigini belirlemek amacıyla bir degerlendirme yapılmıstır. 1. Bölümde; stres kavramı ve olusumu, stres türleri anlatılmıstır. Stresin etkileri, stresin belirtileri ve sonuçları, stresle basa çıkma yöntemleri üzerinde durulmustur. 2. Bölümde; polislik meslegi ve polisin toplumdaki rolü, polislik meslegindeki stres faktörleri üzerinde durulmustur. 3. Bölümde; polisin halk iliskiler boyutu anlatılmıstır. Günümüz polis halk iliskilerinin temel sorunları ele alınmıstır. Polisin halktan beklentilerinin, halkın da polisten beklentilerinin tespiti yapılmıstır. 4. Bölümde; halk-polis karsılasmasında stres faktörü ve halkın gözünde polisin stres düzeyinin belirlenmesi amacıyla stad örnegi uygulaması için hazırlanan anket sonuçlarının degerlendirmesi yapılmıstır ve anketi uyguladıgımız sonucunda çıkan sonuçlara göre çözüm önerilerine yer verilmistir. Arastırmamızın örneklemini tesadüfen seçilen 117 denek olusturmaktadır. Genel olarak degerlendirdigimizde halk-polis karsılasmasında polisin fiziksel ve ruhsal olarak yıprandıgı, stadlarda yasanan olayların polislerin stres düzeylerinde önemli ölçüde etkili oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Stress is such a concept that makes itself feel in high density, which becomes a natural part and in the course of time finds a remaining place in ourlives. Stress is a psychological situation which effects the individual?s psychological and physiological construction, impresses their behoviour, occupation outputs, and relationships with the other people. There are two dimensions of stres which are creative and destructive. Most of the people needs constant amount of stres for motivation. No stress is both impossibe and also inconveninent. However there should be given no permission to the stres which has enough violent and density to get the individual?s psychological and anothomical health into danger. All centuries have their own stres and tension sources. The century that we live in, makes the people obtain a movement and speed which cannot be compared with the previous centuries, and this situation ended as getting the people into a continious competition, to work in an alteration, and continue their lives in this kind of enviroment. Life changes so quick that we cannot agree. However our problem is having no time to learn to cope with the problems of our century, because of the speed of changing. Everybody live stress. Even the stres counselors say that a stress in a constant degree is needed for productivity. Naturally, in the occupations which produce stress, the organisations are responsible from the stress. But even the organisation politics and procedures can manage the stres sources by their own, this politic and operations should be went over and changed. Many scientific investigations made about stress put forward that the individuals who cannot cope with the daily problems and becomming in the biggest risk group as occupation are the policemen. Being a policeman is the most important one in the occupations which wears out its employees psychologicaly and physically as needed the services presented. Police meets many difficulties while performing the duties. This is because of taking on the dutiies of application of restricting the peoples freedom in certain times, when obtaining the order of society. Besides the security of the nation high risk of being a target because of representation of the government, causes the increase of responsibality and stress. The Security Organisation is an organisation which is founded to materialize a constant social goal like the other organisations and employes many workers in its structure in different areas, without a profit expactation. Stres and struggle with stres is being so important day by day for the output of the personel and quality of the services presented by policemen, who have the main responsibility to obtain the security and public order of the country, Most of the policemen during their life of profession are face to face with the threatment of a sleeping and feeding order which is opposite to human?s natural balance and a social life and family which has not to be reserved enough time. For the police to make their duty more productive, they have to cope with the stres that threat themselves succeslully. To increase the productivity of the Security Organisation, investigations are need to be made to fix and classify the expactations and problems of the personel and after these investigations proper solutions are need to be produced. n this study, in the Security Organisation which the variation, quality and continuousness of the services of the employees have big importance, an evaluation has been made to determine what the stress builders are, the effects of these stress builders on the employees, the dimension of the relationships with the police and the folk, and with the eye of the folk how much the stress level of the police is efected in the events happened in the stadiums. n the first part; the concept of stres, its formation and kinds of stress is explained. it?s dwelled upon the effects, signs and results of stres, and the methods of coping with stress. n the second part; it?s dwelled upon the police employment, the role of police in the nation, and the stress factors on the police employment. n the third part; the dimension of the relationships of the police with the folk is explained. The basic problems of police-folk relationships in our day have been taken up. The police?s expectations from the folk and folk?s expactations from the police have been fixed. n the forth part; to determine the stress factor and the stres level of police according to the folk in the police-folk meeting, the determination of the results of the inquiry which is prepared fort he stadium sample have been made and we gave place to solution proposals according to the results.117 samples are chosen by coincidence. n general evaluation in the police-folk meeting, it is determined that police wears out physically and phsychologically, and the events in the stadiums are extreemly effective on the stress levels of police.