İşverenlerin özürlü istihdamına yaklaşımı (Sakarya örneği)
Approach of employers to the employment of handicaped person (Sakarya case)
- Tez No: 210347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özürlülerin istihdam edilmesi gerek toplum gerekse isletmeler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu durum devletin çıkardıgı yasalarla hukuki bir yapı kazanmaktadır. Bu çalısmada isverenlerin özürlü isgücüne olan yaklasımları arastırılmıstır. Özürlü istihdamı konusunda dünyada ve ülkemizde sorunlar yasanmaktadır. Bu sorunların basında; temel egitim, mesleki egitim, rehabilitasyon hizmetleri, isyerlerindeki fiziksel çalısma kosulları v.b. gelmektedir. Ülkemizde genel olarak özürlü isgücünün, mesleki egitim yönünden yetersiz ve vasıfsız bir yapıya sahip oldugu görülmektedir. Bunun temel sebebi de mesleki egitimlerin istihdam odaklı olmayısıdır. Özürlü istihdamındaki olumsuzlukların bir diger nedeni de rehabilitasyon hizmetlerinin tam ve yeterli sunulmamasından kaynaklanmaktadır. Bu duruma sebep olarak ülkemizdeki rehabilitasyon hizmetlerini saglayacak yeterli egitime sahip kisilerin bulunmaması gösterilmektedir. Konu ile ilgili olarak; Sakarya ili ve çevre ilçelerinde isverenlere yönelik gerçeklestirmis oldugumuz arastırma sonucunda isverenlerin özürlü isgücü istihdamına sıcak bakmadıkları, özürlü isgücünü hukuki bir zorunluluk olarak gördükleri tespit edilmistir. Buna sebep olarak isverenlerce özürlü isgücünün mesleki egitim yönünden yetersiz olması gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Employment of handicappeds has an important role both for community and business enterprises. Thus, it obtains a legal structure by the help of laws made by the goverment. In this study, employers attitudes and aproaches handicaped labour force have been researched. There are some issues about the handicapped labour force in the world as well as in our country. Formal and professional education, rehabilitation services, physical conditions of work places are the main factors to come first. Generally, handicapped labour force is seen that it has an insufficient and ungualified structure as a matter of professional education. In fact, the root cause of this insufficiency is due to the fact that the professional education is not focused on employment. Another reason for negativity of handicapped labour force is derived from not submitting of rehabilitation services in full and potential way. It is obvious that the reason of this issue is inadeguacy of gualified person whose level of professional education is high and wide in order to support and supply rehabilitation services. Hereupon, the research made in Sakarya and in city districts toward employer-oriented base has shown that employers do not appreciate from employment of handicapped labour force and consider this issue as a legal obligation. In summary, employers are intent to say that handicappeds level of professional education is not enough.