Sakarya ilinde görev yapan fen bilgisi öğretmenlerinin performans denetimine ilişkin algı ve beklentileri
On duty in Sakarya who science teacher's perception and expectation relatibg to inspection of performance
- Tez No: 210348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilimsel nitelikli bu arastırmada; Sakarya ilinde görev yapan Fen Bilgisi/Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin performans değerlendirmeye iliskin algı ve beklentileri belirlenmeye çalısılmıstır. Bu çalısma ile; a- Performans değerlendirmeye katılanların bilissel yeterliliklerine ve tarafsızlıklarına, b- Performans değerlendirmesin de kimlerin bilgisine bas vurulması gerektiğine c- Performans değerlendirmesin de bilgisine basvurulacak kisilerin değerlendirmeyi ne ölçüde etki etmesi gerektiğine iliskin Fen Bilgisi(Fen ve Teknoloji) öğretmenlerinin algı ve beklentileri arastırılmıstır. Arastırma III bölümden olusmustur. I. Bölümde arastırmanın materyali ve yöntem ele alınmıstır. II. Bölümde kuramsal bilgilere yer verilmistir. III. Bölümde ise arastırma sonucunda elde edilen veriler yorumlanmıs, sonuç ve öneriler belirtilmistir. Arastırmada, Sakarya ?li Adapazarı Merkez ?lçesi ve Sapanca ?lçesinde bulunan 50 ?lköğretim Okulunda görev yapan, 80 Fen ve Teknoloji(Fen Bilgisi) Öğretmenlerine IV Bölümden olusan anket uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
It has been tried to identify the sensations and expectations of science; sensations and expectations of Science/ Science and Technology teachers (that) work in Sakarya in this scientific qualified research.. The sensations and expectations of Science/ Science and Technology teachers have been searched according to; a- To the cognitive qualification and neutrality of the people who participated to this performance evaluation, b- To whose knowledge we will apply to in this performance evaluation, c- Science and technology teachers' perceptions and hopes about participants that how their knowledge will effect the performance evalution have been researched . The survey has three parts.In first part, the material and method has been researched. In second part, theorical information has been researched. At last part the information ( we had in this survey) has been commented on; results and suggestions have been made clear. We have carried out this four part survey in this study in Sakarya, Centre of Adapazarı and Sapanca to 80 science and technology teacher from different 50 primary education schools.