Maliyet temeline dayalı fiyatlandırma yöntemleri
The pricing methods based on the cost base
- Tez No: 210349
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
?sletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi yani yasamını devam ettirebilmesi için rakipleri ile rekabet edebilir bir yapıya sahip olması ve ürettiği ürün veya hizmetler ile müsterilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını karsılayabilmesine bağlıdır. Gerek rekabet edebilme gerekse müsteri ihtiyaçlarını karsılayabilme açısından en önemli unsurlardan biri olan fiyat, pazarlama vasıtaları ile bir uyum içinde kullanıldığı ölçüde isletmelerin belirlediği amaçlara ulasılmasını sağlar. ?sletmeler ürettikleri mal veya hizmetlerin değerini ifade eden en iyi fiyatı belirleyebilmek amacıyla, maliyet basta olmak üzere, fiyatlandırmayı etkileyen diğer tüm faktörleri göz önünde bulundurarak, fiyatlandırma amaçlarına uygun fiyatlandırma politikalarını ve yöntemlerini belirlemelidir. Fiyatlandırmada maliyet önemli bir unsurdur ve göz ardı edilmemelidir. Tabii ki maliyet fiyatın belirlenmesinde tek basına yeterli değildir. Basarılı bir fiyatlandırma maliyet, talep ve rekabet arasında kurulacak uyumlu bağlantılara dayandırılmalıdır. ?sletmeler öncelikle ürünle ilgili maliyet ve maliyet alternatifleri belirlemelidir. Belirlenen maliyet alternatifleri içinde bulunulan ekonomik durum, müsterilerin beklenti ve talepleri, mamulün hayat eğrisi ve rakiplerin durumuna göre kullanılarak doğru rekabetçi fiyat varsayımları olusturulmalıdır. Bu çalısmada, özellikle sabit ve değisken maliyetlerin doğru olarak belirlenmesi ve içinde bulunulan duruma uygun olarak rekabet üstünlüğü sağlayacak sekilde kullanılmasının önemi ortaya konmaya çalısılmıstır. Çalısma üç ana bölümden olusmaktadır; Çalısmamızın birinci bölümünde maliyet, fiyat, fiyatlandırma kavramsal olarak açıklanmaya çalısılmıstır. ?kinci bölümde fiyatlandırmanın amaçları, fiyatlandırmayı etkileyen unsurlar, fiyatlandırma politikaları ve buna bağlı olarak ihracatta fiyatlandırma ve transfer fiyatlandırma üzerinde durulmustur.Üçüncü bölümde ise fiyatlandırma yöntemleri örneklerle açıklanarak avantaj ve dezavantajları ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In order that the enterprises can continue their activities, that is to say, to survive it is necessary that they have to hold their own with their rivals and that the products or services they made can meet the expectations and needs. The price, one of the most important factors, as competitiveness and meeting the customer?s demands, provides the enterprises to reach to the purposes they determined providing that it is used in compatibility to the marketing media. The enterprises, in order to determine the best price showing the values of the produced goods or services, must consider firstly cost and all the other factors influencing the pricing, and determine the pricing policies and methods suitable to the pricing. The cost is an important factor in the pricing and that must not be undervalued. Of course, it is not enough one to in determining the cost. A successful pricing must be based on the convenient connections to be established among the cost, demand and rivalry. The enterprises, firstly, must determine the costs and the cost alternatives related to the goods. The economic situation among the determined cost alternatives must be used according to the expectations and demands of the customers, life curve of the product and condition of the rivals and the right competitive price assumptions must be established. In this study, it is tried rightly to determine especially the fixed and flexible costs and introduce the importance of that those must be used so as to provide the rivalry superiority complying with the manner. The study consists of three main sections; At the first section of our study the cost, price, pricing have been studied conceptually. At the second section, the purposes of the pricing, the factors affecting the pricing, pricing policies and the pricing on the export and transfer pricing have been emphasized. At the third section, the pricing methods have been described with the samples, the advantages and disadvantages have been expressed.