Karaçay-Çerkes (özerk) Cumhuriyeti'nin demografik yapısı
The demographic structure of the republic of the Karachay-Cherkess
  1. Tez No: 210355
  2. Yazar: MURAT TOPÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalısmada, Rusya Federasyonu'na bağlı Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nin demografik yapısı incelenmektedir. Kuzey Kafkasya'da bulunan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Abhazya, Gürcistan, Rusya içinde de Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Stavropol ve Krasnodar bölgeleri ile sınır komsusudur. 1922 yılında özerk bölge olarak kurulmustur. Nüfusu esas olarak Karaçay ve Nogay Türklerinden, Çerkes, Abaza ve Ruslardan olusmaktadır. Bu tez çalısmasında Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nin demografik yapısı nüfusunun gelisimi, nüfusun dağılısı, nüfus hareketleri ve nüfusun sosyal nitelikleri baslıkları altında incelenmistir. Çalısmada 1939, 1959, 1970, 1979, 1989 ve 2002 yıllarında yapılan genel nüfus sayımı sonuçları ile istatistik verileri esas alınmıstır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the demographic structure of the Republic of Karachay- Cherkess in Russian Federation. The Republic of Karachay-Cherkess is located in the North Caucasia. She borders Abkhazia, Georgia and the Republic of Kabadian-Balkaria, Stavropol, Krasnodar in the Russian Federation. She was founded as Karachay- Cherkess Autonomous Region in 1922. Her population is mainly composed of Karachay and Nogay Turks, Circassian (Cherkess), Abaza and Russians. In this study, the demographic structure of Republic of Karacay-Cherkess is examined under the headings as the population growth, the population distrubition, the changes in the population and social characteristics of the population. The study is based on the censuses in the years 1939, 1959, 1970, 1979, 1989 and 2002, additionally statistical data.