Medrese tâbirinin ilk defa ortaya çıkışı, selçuklular zamanında medreselerin kuruluş sebebleri ve medrese eğitimi
The first emergence of 'madrasah' idiom and the construction reason of the madrasahs in seljuq empire and education in madrasah's
- Tez No: 210361
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
slâmî dönemde egitim-ögretim faaliyetleri, ilk olarak câmilerde baslamıs ve Hz. Peygamber tarafından insanlar ilme tesvik edilmistir. Câmi merkezli yapılan egitimin sistemli hale getirilmesi için medrese adı verilen egitim kurumları açılmıstır. Tarihte ilk medreseler Karahanlılar zamanında açılarak egitim-ögretim faaliyetleri daha kapsamlı hale gelmistir. Medreselerde verilen egitim, daha plânlı ve koordineli olarak sürdürülmüstür.Karahanlılar ile baslayan bu gelenek, halefleri olan devletler tarafından gelistirilerek daha modern hale getirilmistir. Özellikle Selçuklular döneminde kurulan medreseler daha modern bir haldedir. Gerek müfredat zenginligi, gerek müderrislerin ihtisaslasmıs olması egitim kalitesini daha da artırmıstır. Kurulan vakıflarla da bu egitim kurumları maddî açıdan desteklenmis, yüzlerce yıl halka hizmet vermistir. Bu gelenek, Osmanlı Devleti döneminde de devam etmis olup, yeni egitim kurumları açılarak ilmî çalısmalar devrin hükümdarları tarafından desteklenmistir. Ancak, Osmanlı Devleti'nin gerilemeye basladıgı dönemde her kurumda oldugu gibi egitim kurumlarında da sıkıntılar baslamıs ve kısa sürede bu kurumlar yerini, Cumhuriyet Tarihi ile baska kurumlara bırakmıstır.
Özet (Çeviri)
In Islamic period of time training activities firstly had begun in mosques and people had been encouraged to learning by Prophet Mohammad. In order to make the education which had been executed with a mosque_centered way into a sistematic way, new educational establishments called madrasah were opened. In history, first madrasah was opened in Karahanlı Sultanate period; consequently the training activities were made more extensive. The training activities in madrasahs continued more planned and coordinated way. This tradition, begun by Karahanlı Sultanate, was improved and made more modern by her sequent states. The madrasahs, especially the ones established in Seljuq Empire period, were more modern. Not only affluent cirruculum but also specialized tutors raised the quality of the education. These educational establiments were supported by charitable foundations and serviced the people for centuries. This tradition kept going in Otoman Empire period, and by opening new tradition establishments scientific works were supported by period?s emperors. However, within the period when Otoman Empire began to lose ground, the disturbance started in educational establishments, like other establishments and within a very short time these establishments gave its way to other establishments in Turkish Republic.