Küreselleşme sürecinde sivil toplum ve kamuoyu
Civil society and public opinion during globalization process
- Tez No: 210450
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ÇAĞATAY OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma günümüzün, belki de yüzyılımızın en popüler ve karmaşık konularından birisi olan küreselleşme sürecinde birer sosyal olgu olan kamuoyu ve sivil toplum örgütlerinin nasıl değiştiğini ve evrildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışma küreselleşme sürecinin klasik anlamdaki- yani ulusal sınırlar içerisine hapsolmuşkamuoyu ve sivil toplum örgütlerinin yapı, işleyiş, misyon ve hedeflerini değiştirip, geliştirdiğini oraya koymaya çalışmaktadır. Yani küreselleşme sürecinin küresel kamuoyu ve bu kavramla iç içe geçmiş küresel sivil toplum örgütlerini doğurduğu anlatılmaya çalışılmaktadır. Küreselleşme süreci ekonomiden, çevreye, kültürden, insan ilişkilerine kadar birçok şeyi değiştirmiştir. Bu süreçte farklı coğrafyalardan farklı toplumlar birbirleriyle eklemlenmiş, kültürler, medeniyetler, ekonomiler ve politikalar birbirlerine karışmıştır. Küreselleşme sürecinin özellikle 1990'lardan sonra kazandığı ivme, toplumların ulusdevlet sınırları içerisine hapsolmuş yapılarını değişime uğratmıştır. Bu süreçte iletişim teknolojilerinde yaşanan değişimler çok etkili olmuştur. İletişim teknolojilerindeki yenilikler ve gelişmeler, sorunların boyutlarını ulusal olmaktan çıkarmış, uluslararası boyuta taşımıştır. Neticede küresel sorunlar karşısında küresel kamuoyları oluşmuştur. Bu küresel kamuoyları da, sorunların çözümü için hedef birliği etrafında oluşmuş küresel sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Küreselleşmenin dört yüz yıl öncesine dayandığını iddia eden düşünceler karşısında tarihsel arka planı incelemek zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, küreselleşme, kamuoyu ve sivil toplum kavramlarının hem tarihi arka planı hem de düşünsel temelleri ortaya konularak, küresel kamuoyu ve küresel sivil toplum örgütleri kavramlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Sonuçta küreselleşme sürecinin kamuoyu ve sivil toplum örgütlerini de küreselleştirdiği yargısına ulaşılmıştır. Günümüzde küresel kamuoyu ve küresel sivil toplum örgütleri dikkate alınması gereken, önemli gerçeklerdir. Bu iki olgu küresel siyasetin önemli aktörleridirler.
Özet (Çeviri)
This study aims at bringing out how public opinion and civil society organizations change and evolve as social facts during the globalization process, which are very popular and complicated issues. In other words, it, in classical sense and inside the national border, clarifies how these are formed, how they function and how their mission and targets change and develop. It can be seen that globalization process gives birth to global public opinion and global civil society organizations. Globalization has changed many things from economy to environment, from culture to human relations. In this process, communities from different geographies and also their cultures, civilizations and policies are mixed together. Acceleration in globalization especially after 1990's has changed the closed structure inside the national border and changes in communication technologies have been very effective. Novelties and developments in communication technologies lead to problems to international sense. As a result, global opinion appears against global issues. All these has led to global associations around the same target unity. There are some claims that globalization began 400 years ago and this makes us search into the historical background of the issue. This paper is to search and find out what both historical background and ideal bases of globalization, public opinion are like as concepts. Consequently, a decision is made that globalization process has led to global public opinion and global civil society organizations. These two facts are to take into consideration as important actors in global politics.