Sivil toplum kuruluşlarının uluslararasılaşma süreçleri; Bir sivil toplum kuruluşunun incelenmesi
Internationalization processes of non-governmental organizations; Examination of a non-governmental organization
- Tez No: 762757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşme kavramı ulusal ekonomilerin, kültürlerin ve sınırların içiçe geçmeye başladığı ve sosyal hayatın çok büyük bir kısmının küresel aktörler tarafınca şekillendirdiği hızlı bir dönüşüm süreci olarak değerlendirilebilmektedir. Günümüzde var olan sivil toplum kuruluşları (STK) küreselleşmenin politika üreten aktörlerinden birisi olmaktadır. Bununla birlikte STK'lar açısından gelişen iletişim olanakları özellikle kamuoyuna yol gösterilmesi konusunda oldukça önemli bir kanal haline gelmiştir. Sivil toplum, hızlı bir şekilde küreselleşen dünyaya ayak uyduran Türkiye'nin de yakın tarihinde oldukça önemli bir aktör olmaktadır. Dolayısıyla STK'ların hareket alanı giderek uluslararası bir nitelik kazanmaya başlamaktadır. Bu çalışmada küreselleşme sürecinde STK'ların durumu ve yükselişi incelenmektedir. Araştırma sonuçları, batılı anlayışta neoliberal yaklaşımların oluşması ile birlikte Uluslararası STK'ların faaliyetleri ve yönlendirme gücü hem ekonomik hem de siyasi anlamda oldukça artış göstermiştir. Küresel sivil toplum kavramı dünya çapında oldukça yaygın bir kullanım alanı bulmaktayken, Türkiye'de de özellikle son yıllarda devamlılığını sürdüren sivil toplum çalışmaları bu çerçeve ekseninde gelişmektedir. Küresel nitelikte etkinlik gösteren pek çok sivil toplum kuruluşu Türkiye'de faaliyetlerini sürdürmektedir. Dolayısıyla sivil toplum kuruluşlarının hareket alanı giderek uluslararası bir nitelik kazanmaya başlamaktadır. Bu çalışmada küreselleşme sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) durumu ve yükselişine ilişkin çalışanların görüşleri incelenmektedir. Bu süreçlerin incelenmesi için Taşçı (2018) tarafından geliştirilen“uluslararasılaşmaya ilişkin akademisyen görüşleri ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekteki“üniversite”ifadesi“STK”,“akademisyen”ifadesi“çalışan”ve“öğrenci”ifadesi“gönüllü”olarak değiştirilmiştir. STK çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri incelendikten sonra STK'ların Uluslararasılaşmaya İlişkin Çalışan Görüşleri Ölçeği ve alt boyutlarına yönelik tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization can be considered as a rapid transformation process in which national economies, cultures and borders are intertwined and a large part of social life shaped by global actors. Today, existing non-governmental organizations (NGOs) are one of the policy-producing actors of globalization. However, communication opportunities for NGOs have become a very important channel in particular to guide the public. Civil society is a very important actor in the near future of Turkey, which keeps pace with the rapidly globalizing world. Therefore, the movement area of NGOs is increasingly starting to gain an international quality. In this study, the situation and rise of NGOs in the globalization process are examined. With the formation of neoliberal approaches in the Western understanding, the activities and orientation of international NGOs have increased considerably both economically and politically. While the concept of global civil society has a wide range of use worldwide, civil society studies, which have been continuing its continuity in recent years, are developing in this framework. Many non-governmental organizations, which operate globally, continue their activities in Turkey. Therefore, movement area of non-governmental organizations is increasingly becoming an international quality. In this study, the opinions of employees regarding the status and rise of non-governmental organizations (NGOs) in the globalization process are examined. In order to examine these processes, the Taş Academician Opinions Scale on Internationalization developed by Taşçı (2018) was used. The expression“university”on the scale was changed to“NGO”,“academician”and“student”expression was changed to“volunteer”. After examining the socio- demographic characteristics of the NGO employees, all statistical analyzes for NGOs' Opinions Scale and sub-dimensions were made with IBM SPSS 25.0 program.