Muhasebe bilgi sisteminin kurumsallaşma üzerine etkisi: orta ve doğu karadenizdeki kobi'ler üzerine bir uygulama
Effect of accounting information system on institutionalization: an application on small and medium size enterprise at the middle black sea and east black sea region
  1. Tez No: 210471
  2. Yazar: İDİRİS VARICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Teknolojik ve çevresel degisimler isletmeleri çesitli arayıslara yönlendirmistir. Bu arayıs isletmelerin sürekliligi içindir. sletmeleri süreklilige götüren en önemli yolun kurumsallasma oldugu söylenebilir. Bu nedenle, isletmelerin kurumsallasma için yapılması gerekenler üzerinde yogunlasması gerekir. Kurumsallasmayı tetikleyen unsurlardan muhasebe bilgi sistemi oldukça önemlidir. Çünkü muhasebe bilgi sistemi kurumsal bir isletme için gerekli hızı ve esnekligi saglar. Muhasebe bilgi sisteminin ürettigi bilgiler iletisimi kolaylastırır. letisimin kolaylasması hız ve esnekligi artırır. Bu nedenle etkin bir muhasebe bilgi sisteminin kurulması kurumsallasma için kaçınılmaz bir durumdur. Bu çalısmanın amacı muhasebe bilgi sistemi ile kurumsallasma arasındaki iliskiyi belirlemek ve muhasebe bilgi sisteminin kurumsallasma üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla üç bölümden olusan tezin birinci bölümünde kurumsallasma, ikinci bölümünde muhasebe bilgi sistemi incelenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde ise bu ikisi arasındaki iliski ve muhasebe bilgi sisteminin kurumsallasmaya etkisi incelenmistir. Muhasebe bilgi sisteminin kurumsallasma üzerindeki etkisini belirlemek için Orta ve Dogu Karadeniz bölgesinde bulunan, 10'un üzerinde isçi çalıstıran ve en az ön muhasebesi olan 196 adet üretim isletmesine yönelik toplam 68 sorudan olusan bir anket çalısması yapılmıstır. Degerlendirme sonucunda arastırma yapılan isletmelerin kurumsallasma düzeylerinin ve muhasebe bilgi sistemlerinin etkinliginin yüksek olmadıgı belirlenmistir. Ayrıca muhasebe bilgi sistemi ile kurumsallasma arasında dogru yönlü, pozitif ve güçlü bir iliskinin oldugu ortaya çıkmıstır. Muhasebe bilgi sisteminin kurumsallasma üzerinde etkili oldugu ispat edilmistir. Bu etki, arastırma yapılan isletmelerin kurumsallasma düzeylerinin belirlenmesinde, muhasebe bilgi sisteminin neredeyse yarı yarıya etkili oldugunu gösterir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Technological and environmental exchanges directed to businesses different searches. This searches are for business continuity. It can be said that institutionalization is most important method for continuity. Therefore, businesses have to do things about institutionalization. Accounting information system which acted institutionalization is one of the most important components. Because, accounting information system provides necessary speed and elasticity for a institutional business. Information which is produced by accounting information system, facilitates to comminication. When comminication gets easy, speed and elasticity run up. Thus, an effective accounting information system is necessary for institutionalization. Purpose of this research is determining to relationship between accounting information system and institutionalization and, introducing effects of accounting information system on institutionalization. For this purpose, this study consists of three section. Institutionalization in the first section and accounting information system in the second section were studied. On the other hand, relationship between accounting information system and institutionalization and, effects of accounting information system on institutionalization were studied in the third section. In order that to determine effects of accounting information system on institutionalization, a poll which consist 68 questions was applied to 196 ındustrial corporation, at the middle black sea and east black sea region, which have at least 11 labour and accounting. As a result, it is found that businesses? accounting information system and institutionalization levels are low. Moreover, there is a lineer, positive and powerful relationship between accounting information system and institutionalization. Accounting informaion system affects to ınstitutionalization. This level of accounting information system affects on institutionalization is about 50%.