KOBİ'lerde kurumsallaşma düzeyinin muhasebe bilgi sistemi üzerine etkisi: İstanbul'da faaliyet yürüten imalatçı KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The effect of the level of institutionalization of SMEs to the accounting information system: A study on manufacturing SMEs who have activity in İstanbul
  1. Tez No: 497332
  2. Yazar: ALİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda işletmelerde kurumsallaşmanın önemi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha fazla anlaşılmaktadır. Özellikle büyüklük olarak belli bir ölçeğe ulaşmış işletmelerin günümüz rekabet koşullarında güçlü bir şekilde ayakta kalabilmeleri ve rakiplerine kıyasla başarılı olabilmeleri için kurumsallaşma düzeylerini belirli bir seviyeye çıkarmış olmaları gerekmektedir. Kurumsallaşmış işletmeler sistemleşmiş işletmelerdir. Sistemleşen işletmelerde bilgi çok önemli bir hammadde olarak kabul edilmektedir. Bilginin etkin kullanılmasıyla işletmeler hedeflerine daha kolay ulaşabilmektedir. Bilgiden en etkili şekilde yararlanabilmek için bilgisayar destekli bilgi sistemleri geliştirilmiştir. Bilgi sistemleri arasında en çok kullanılan bilgi sistemi Muhasebe Bilgi Sistemleridir. Bu çalışmada, KOBİ'lerin kurumsallaşma düzeyleri ile Muhasebe Bilgi Sisteminin etkin kullanımı arasındaki ilişki anket yöntemi ile araştırılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan ankette demografik bilgilerin yanı sıra işletmelerin kurumsallaşma düzeylerini belirlemeye yönelik 14 ifadeye ve muhasebe bilgi sistemi kullanımına ilişkin 16 ifadeye yer verilmiştir. İstanbul ilindeki imalatçı KOBİ'ler üzerinde yapılan bu araştırma kapsamında katılımcılar tarafından doldurulan 769 adet anket değerlendirilmeye alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde işletmelerin kurumsallaşma düzeyleri ile muhasebe bilgi sisteminin etkin kullanımı arasında pozitif bir ilişkinin olduğu aynı zamanda işletmelerin kurumsallaşma düzeylerinin muhasebe bilgi sisteminin etkin kullanımı üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of institutionalization in companies is understood more in our country as it is in the whole world. In particular, businesses that have reached a certain size in terms of size need to be able to survive in today's competitive conditions and to achieve a certain level of institutionalization in order to be successful compared to their competitors. Institutionalized enterprises are systemized enterprises. With the efficient use of information, it is easier for businesses to reach their goals. Computer-aided information systems have been developed to make the most effective use of information. The most widely used information system among information systems is Accounting Information Systems. In this study, the relationship between the level of institutionalization of SMEs and the effective use of the Accounting Information System was investigated by questionnaire method. In the survey prepared within the scope of the research, 14 expressions for determining the level of institutionalization of enterprises as well as demographical information and 16 expressions about usage of accounting information system were included. 769 questionnaires completed by the participants within the scope of this research on the SMEs in Istanbul were taken into consideration. The obtained data were analyzed with the help of SPSS statistical program. As a result of the research, it was concluded that there is a positive relation between the level of institutionalization and the effective use of the accounting information system, while at the same time the level of institutionalization of the enterprises has a positive effect on the effective use of the accounting information system