Bir kurumsal yönetim enstrümanı olarak stratejik şeffaflık ve muhasebe bilgilerinin rolü: Bir uygulama
Strategic transparency as an instrument of corporate governance and the roles of accounting information: An application
- Tez No: 280979
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Son yıllarda uluslararası finansal piyasalarda yaşanan krizlerin arkasında yatan en önemli nedenlerden birinin ülkelerin ve şirketlerin kurumsal yönetim politikalarının yetersizliği olduğunun ortaya çıkması ile kurumsal yönetim kavramının önemi giderek artmıştır. Bunun sonucunda kurumsal yönetim kavramı geçtiğimiz yıllar içerisinde ülkelerin, piyasaların ve şirketlerin şeffaflığının geliştirilmesinde kilit bir olgu haline gelmiştir. Başta OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) olmak üzere, diğer uluslararası kuruluşlar sermayenin güvenliğini ve getirisini sağlamak amacıyla birçok düzenlemelerde bulunmuşlardır. Bu durum uluslararası sermaye piyasaları arasında rekabeti artırarak, ülkelerin ihtiyaç duydukları yabancı sermayeyi kendilerine çekebilmeleri için, uluslararası düzenlemelere uygun yapısal değişiklikler yapmalarına neden olmuştur.Bu çalışmanın amacı; SPK tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkelerinin uygulanma düzeyini, muhasebe bilgi sistemi ile kurumsallaşma arasındaki ilişkiyi belirlemek ve muhasebe bilgi sisteminin kurumsallaşma üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde kurumsallaşma, ikinci bölümünde muhasebe bilgi sistemi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bu ikisi arasındaki ilişki ve muhasebe bilgi sisteminin kurumsallaşmaya etkisi incelenmiştir. Muhasebe bilgi sisteminin kurumsallaşma üzerindeki etkisini belirlemek için IMKB 100 endeksinde yer alan firmalara yönelik anket çalışması yapılmıştır.Değerlendirme sonucunda araştırma yapılan isletmelerin kurumsallaşma düzeylerinin ve muhasebe bilgi sistemlerinin bu işletmelerde uygulanma düzeyinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca muhasebe bilgi sistemi ile kurumsallaşma arasında doğru yönlü, pozitif ve güçlü bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Muhasebe bilgi sisteminin kurumsallaşma üzerinde etkili olduğu ispat edilmiştir. Bu etki, araştırma yapılan isletmelerin kurumsallaşma düzeylerinin belirlenmesinde, muhasebe bilgi sisteminin neredeyse yarı yarıya etkili olduğunu gösterir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
By the emergence of inefficient governance policies applied by corporations and countries as one of the reasons of recent crisis affecting the financial markets, the importance of corporate governance gained importance drastically. As a result of this development the corporate governance concept became a key phenomenon in developing the transparencies of corporations and countries. Primarily by organization for economic cooperation and development and other international institutions made several regulations in order to ensure the safety and returns of capital. This development increased the international competition on international markets and countries are forced to make appropriate international arrangements for the sake of attracting international capital which is strictly needed.The aim of this study is to determine the relationship between accounting information system and governance and to determine the level of application of corporate governance principles issued by board of capital markets and to display the effect of accounting information system on institutionalization. in the first part of this study which is constituted from three parts governance and in the second part accounting information system are probed. In the third part the relationship between these two and the effect of accounting information system on institutionalization are examined. In order to determine the effect of accounting information system on institutionalization a questionnaire is applied to the corporations listed on the ISE 100 index.It is found that the levels of institutionalization and accounting information systems applications are relatively high. Moreover it is found that there is a positive strict correlation between accounting information system and institutionalization. It is proved that accounting information systems are effective on institutionalization. This affect indicates that in the determination of institutionalization levels of the corporations subject to this research accounting information system is effective to a large extent.