Spor yapan ya da yapmayan lise öğrencilerinin internete yönelik tutumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 210478
  2. Yazar: SEMA KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; liselerde öğrenim gören spor yapan ve yapmayanöğrencilerin internete yönelik tutumlarını belirlemek: bu tutumların; öğrencilerin kişiselbilgilerinden elde edilen bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığınıkarşılaştırarak ortaya koymak olarak belirlenmiştir.Bu amaçla, Trabzon Yunus Emre Lisesi ve Pelitli Ahmet Can Bali Lisesi'ndeki,aktif olarak spor yapan ve yapmayan 350 öğrenci bu çalışmanın denek grubu olarakalınmıştır. Araştırmada istatistik olarak; frekans ve yüzde dağılımları, korelasyon, t-testi vetek faktörlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan öğrencilerin %84,28 (spor yapan:%59,71, spor yapmayan: %24,57)'i internete bağlanmakta, %15,71 (spor yapan: %5,71,spor yapmayan: %10)'i ise internete bağlanmadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerininternete bağlanma amaçları spor yapma durumuna göre incelendiğinde; spor yapanöğrencilerin başlıca amaçları 1) Sohbet etmek (%55,5), 2) Oyun-eğlence (%20,09) ve 3)Ödev yapma (%19,13) iken spor yapmayan öğrencilerin başlıca amaçları da şöylesıralanmıştır: 1) Sohbet etmek (%34,88), 2) Ödev yapmak (%29,06) ve 3) Oyun-eğlence(%19,76).Öğrencilerin internete bağlanma sıklığı spor yapma durumuna göreincelendiğinde; spor yapan öğrencilerin %22,96'sı her gün birkaç kez, %21,05'i her günbir defa ve %20,09'u haftada bir kez, spor yapmayan öğrencilerin de %25,58'i haftada ikiveya daha fazla, %23,25'i haftada bir kez ve %19,76'sı her gün birkaç kez internetikullandıkları görülmüştür.Sonuç olarak; öğrencilerin internete yönelik tutumları ile cinsiyet, sınıf, anne-babaeğitim durumu, aile gelir durumu, internete bağlanma durumu ve spor yapma durumunagöre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu sonuç doğrultusunda, spor yapanöğrencilerde de internete yönelik tutumların; cinsiyet, sınıf ve aile gelir durumu bağımsızdeğişkenlerine göre farklılaştığı, branşlara göre ise farklılaşmadığı, uygulanan anketsonrasında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to determine the attitude of the high schoolstudents, both those who are actively involved in sports activities and those who are notactively involved, towards the internet and to see if their attitudes vary according to theindependent variables which are based on their personal information.Thus, 350 students, some of whom are actively involved in sports , in TrabzonYunus Emre High School and Pelitli Ahmet Can Bali High School were chosen as theexperimental group. As statistical methods, Frequency and percentage distribution,correlation, t?test, and one way of analysis (ANOVA) were used. The study revealed thatthe 84,28 % of the students ( 59,71 % , those who are actively involved in sports activitiesand 24,57 %, those who are not actively involved ) accessed the internet, and 15,71 percent did not access the internet ( 5,71 % ,actively involved in sports and 10 %, not activelyinvolved ). Analyising the aim of the students in accessing the internet, it was found thatthe main reasons why the students who are actively involved in sports connected to theInternet were 1) to chat with someone ( 55,5 % ) 2) game and fun activities (20,09 %) 3)doing homework (19,13 %)On the other hand, the students who are not actively involved in sports chose touse the Internet for the following reasons : 1) to chat with someone ( 34,88 %) 2 doinghomework ( 29,06 %) 3) game and fun activities ( 19,76 % ) regarding the frequency of theinternet access by the students in relation with their active involvement in sports, the studyshowed that among those who are actively involved in sports ; 22,96 % used the Internet afew times every day,21,05 % used the Internet once ever day, and 20,09 % once a weekwhereas among those who are not actively involved in sports, the figures varied as follows: 25,58 % twice or more a week, 23,25 % once a week, 19,76 % a few times every day.In conclusion, it was observed that there is a meaningful relationship between thestudents attitude to Internet and their sex, age, grade, socioeconomic status of theirfamilies, their active involvement in sports. Thus, the study revealed that the students?attitude to Internet varied among those who are actively involved in sports according tothe independent variables such as sex, grade,and family income level . It was also notedthat this variation did not exist in regard with the sports branch.