Algılanan sınıf atmosferi ile benlik imgesi arasındaki ilişki
- Tez No: 210479
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, empatik sınıf atmosferi ile öğrencilerin benlik imgeleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırma ilköğretim ikinci kademe öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya 128'i kız (% 43.5) 158'i erkek (% 43.5) toplam 286 ilköğretim öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin 61'i birinci sınıf (% 20.7), 163'ü ikinci sınıf (% 55.4) ve 70'i üçüncü sınıf (% 23.8) sınıf öğrencisidir. Veriler Offer Benlik İmgesi Envanteri ve Empatik Sınıf Atmosferi Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, the relation between emphatic class atmosphere and students? personality images are being studied. The research was realised over the second level students of primary school. A total of 286 primary school students attended this research. 128 of them were female (43.5%) and 158 were male (43.5%). 61 of the students belonged to the first grade (20.7%), 163 of them to the second grade (55.4%) and 70 of them to the third grade (23.8%). The data were collected using Offer Personality Inventory Emphatic Class Atmosphere Scale.