Duygusal zeka ve akademik başarı arasındaki ilişki
The relation between emotional intelligence and academic achievement
- Tez No: 210488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, duygusal zeka ile akademik başarı ilişkisini incelemek amacıylayapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında, Atatürk ÜniversitesiKazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Anabilim Dalı Sosyal Bilgiler ÖğretmenliğiBilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan toplam 122 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma iki bölümden oluşturmaktadır. Birinci bölümde, kuramsal çerçevekapsamında duygusal zeka konusu genel olarak ele alınmaktadır. Duygu, zeka ve duygusalzeka kavramları ayrıntılı olarak incelenmiş, duygu ve zeka ilişkisi, duygusal zeka kavramınıntarihsel gelişimi ve duygusal zeka modelleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca konu hakkındaülkemizde ve yurtdışında yapılan çalışmalar ele alınmıştır.İkinci bölümde, öğrencilerin duygusal zekaları ile akademik başarıları arasındaki ilişkiincelenmiştir. Bu aşamada anket çalışması ile elde edilen veriler analiz edilmiş ve araştırmahipotezleri test edilmiştir.Araştırma sonucunda, duygusal zeka ile akademik başarı arasında istatistiksel olarakanlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to study the relationship between emotinal intelligenceand academic achievement.122 students from Social Sciences Education Branch of Elementary EducationDepartment, Kazım Karabekir Education Faculty, Atatürk University were selected for theresearch.The research has two sections. In the first section, emotional intelligence is generallystudied within the theoretical framework. The concepts of emotion, intelligence andemotional intelligence are examined in detail. The relation between emotion and intelligenceand models of emotional intelligence are studied. Some information about the studies carriedout on the subject both in our country and abroad is givenIn the second section, the relationship between the emotional intelligence andacademic achievement of students are studied. In this phase, the data obtained throughquestionnaire are analyzed and research hypotheses are tested.As a result, statistically no significant relationship between emotional intelligenceand academic achievement was found out.