Lise öğrencilerinin ana-baba iletişimlerinin ana-babadan algılanan sosyal destek ve algılanan ana-baba tutumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The study of relations between social support and attitude which high school students perceive ehen they communicate with their parents
- Tez No: 210492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin aile iletişimlerinin; aileden algılanan sosyal desteğe ve algılanan anababatutumuna göre değişip değişmediğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2006-2007 EğitimÖğretimyılında Erzurum il merkezinde ki Nevzat Karabağ Anadolu Öğretmen Lisesi, Nurettin Topçu SosyalBilimler Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Atatürk Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi lise 1. 2. ve3. sınıfa devam eden öğrencilerden tesadüfen seçilen 111 erkek, 193 kız toplam 304 denek üzerindegerçekleştirilmiştir. Deneklerin aileleriyle ilişkilerini ortaya çıkarmak amacıyla ergen-aile iletişim anketi, ailesosyaldestek ölçeği, ana-baba tutum envanteri kullanılmıştır. Araştırmada toplanılan veriler SPSS istatistikpaket programı ile çözümlenmiştir.Araştırma sonunda;1. Ana-baba iletişimi ile ana-baba tutumu ve sosyal destek arasında ilişki olduğu saptanmıştır.2. Ana-baba tutumunu demokratik olarak algılayan öğrencilerin ilgisiz ve otoriter olarak algılayanöğrencilere göre ana-baba iletişimleri daha olumludur ve ana-baba tutumunu demokratik olarak algılayanöğrencilerin sosyal destek düzeyleri ilgisiz olarak algılayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.3. Farklı cinsiyetteki öğrencilerin ana-baba iletişimleri algıladıkları ana-baba tutumlarına ve sosyaldestek durumlarına göre fark olmadığı görülmüştür.4. Farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin ana-baba iletişimleri algılanan ana-baba tutumuna ve sosyaldestek durumlarına göre yalnızca 14 yaşındaki öğrencilerin ana-babalarını demokratik algılamaları 15, 16 ve 17yaşındaki öğrencilere göre daha yüksek çıkmıştır.5. Farklı sınıf düzeylerinde olan öğrencilerin ana-baba iletişimleri algıladıkları ana-baba tutumlarınave sosyal destek durumlarına göre yalnızca 9. sınıfların demokratik ana-baba tutumları ve baba iletişimleri 10.ve 11. sınıflara göre daha yüksek çıkmıştır.6. Farklı okul türlerinde öğrenim gören öğrencilerin ana-baba iletişimleri algıladıkları ana-babatutumlarına ve sosyal destek durumlarına göre; anne iletişiminde, baba iletişiminde ve demokratik ana-babatutumunda farklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to disclose whether high school students? relations with their parentschange according to social support perceived grom parents and perceived parents attitude. The study has beencarried out on 304 guinea pigs consisting of 111 boys and 193 girls chosen among the students attending thefisrt, the second and the third classrooms of Nevzat Karabağ Anatolian Teaching High School, Nurettin TopçuSocial Sciences High Social, Atatürk High School, Vocational High School, Health Vocational High Social atrandom. In order to disclose the guinea pigs? relations with their parents, the questionnaire of adolescent-adultcommunication, the scale of parents-social support, the inventory of parents attitude have been used. The datagathered during the study have been solved by means of the programme of SPSS statistical package.In the end of the study;1. It has been determined that there is a relation among parents communication, parents attitude, andsocial support.2. The students perceiving parents attitude as democratic have better relations with their parents thanthose perceiving parents attitude as apathetic and authoritarian. In addition, it has been determined the studentsperceiving parents attitude as democratic have the level of higher social support than those perceiving parentsattitude as apathetic.3. Parents communication of the students at the different sex has been determined not to be differentaccording to parents attitude which they perceive and social support conditions.4. As for parents communication of the students at the groups of different age,according to perceived parents parents attitude and social support conditions, that only the students at the ageof 14 perceive their parents as democtatic is higher than those at the age of 15, 16 and 17 has been determined.5. Parents communication of the students at the levels of different classes; according to parentsattitude they perceive and social support conditions, it has been determined democratic parents attitude andfather communication only at the ninth classroom are higher than those at the tent and eleventh classrooms.6. Parents communication of the students who receive education at the different types of school;according to parents attitude they perceive and social support conditions, it has been determined that there aredifferences among mother communication, father communication, and democratic parents attitude.II