Ali Emirî'nin Yemen hatıratı
Ali Emirî?s Yemen memories
  1. Tez No: 210493
  2. Yazar: YAHYA YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, 19. yy.da yazılmış Yemen Hatıratı'ndan oluşmaktadır. Eserinmüellifi Ali Emirî'dir. Bu eser Yemen'de valilik yapmış olan devlet adamlarınınlisteleriyle başlamaktadır. Çeşitli dönemlerde isyan eden İmamların bilgileriyledevam etmektedir. İçerisinde Ali Emirî'nin de üyesi bulunduğu Teftiş Heyeti'nin,bir raporuna yer verilmiştir. Bu eserde Osmanlı Devleti'nin Yemen'de yapmasıgereken bir takım ıslahatlardan bahsedilmektedir. Bu yönüyle de layiha özelliğitaşımaktadır. Dolayısıyla bildiğimiz anlamda hatıratlardan farklılık arz eder.Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumu gösteren ve bu durumaöneriler getiren bu Hatırat, aynı zamanda dönemin bakış açısını da yansıtanbaşlıca yazma eserlerden birisi olduğu için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the Yemen?s Memoirs written in the 19th century.The author of this work is Ali Emirî. The work begins with the lists of thegovernment officers who worked as governors in Yemen and it continues with theinformation about the religious leaders who were rebels in different periods. Inthis work, we have given a place for a report of the Inquiry Council of which AliEmirî was a member. It also talks about certain reforms that the Ottoman Empireshould have fulfilled in Yemen. For that reason, it is considered an officialdocument. So, it differs from the memoirs that we know.Showing the condition which the Ottoman Empire was in and bringingimportant suggestions to this condition, the Memoirs are of importance for theyare one of the important manuscripts that at the same time reflects the point ofview of the period.