İşletme politikalarından şirket birleşmelerinin hisse senedi fiyatı üzerine etkisi -İmkb örneği-
The effects of the business politics on the value share -Imkb example
  1. Tez No: 210491
  2. Yazar: BEKİR ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalısmada, sirket birlesmeleri; kavramsal yapısı, stratejik birlesme kararları,sirketleri birlesme yönelten temel nedenler, birlesme süreci, birlesmenin avantaj vedezavantajları, dünyada ve ülkemizde birlesme uygulamaları, hukuk yapımızdabirlesmeler ve birlesmelerin hisse senedi fiyatına etkileri açılarından incelenmistir.Çalısmanın sonunda sirket birlesmelerinin küresellesmenin hız kazandıgı günümüzdünyasının vazgeçilmez bir olgusu oldugu anlasılmıstır. Ayrıca birlesmelerin genelolarak borsada islem gören hisse senetleri fiyatlarına kısa vadeli etkilerinin oldugu tespitedilmistir.Çalısmanın birinci bölümünde; birlesme kavramı, çesitleri, nedenleri, süreci,avantaj ve dezavantajları aktarılmıstır.kinci bölümünde; dünyada ve ülkemizde birlesme uygulamaları sunulmus,ülkemizde birlesmelerin hukuki yapısı incelenmistir.Üçüncü bölümde ise; önce birlesmelerin hisse senedi fiyatı üzerine etkisihakkında literatür çalısması ve daha sonrada MKB'de bir ampirik çalısma yapılmıstır
Özet (Çeviri)
In this study, consolidations were analysed in terms of their conceptualstrucures, strategical consolidation rules, the main reasons leading companies toconsolidations, consolidation process, the adventages and disadventages of theconsolidations, the consolidation examplles in our country and all over the world,consolidations in our regulations of law and the effects of consolidations on the price ofthe stock. At the end of the study it was understood that consolidations are inevitablephenomenon of our rapitly globalizing world. Besides it was detected thatconsolidations have short term effects on the price of stock at stock exchange.In the first part of the study; concept, types, reasons, process, advantage anddejadvantage of consolidations were explained.In the second part, consolidation practices in our country and the world werepresented and the judicial structure of the consolidations in our country wereexaminated.In the third part, initially a literature study about the effects of consolidations onthe stock prices and then an empirial study in MKB were carried out.