1950 sonrası Türk resm?nde soyut eğilimler
The abstract tendencies in painting after 1950
  1. Tez No: 210502
  2. Yazar: SERPİL AKDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET HAŞİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türk resim sanatı baslangıcından bugüne birçok uygarlığın sanatındanetkilenmis, bu etkileri yer yer özümleyebilmis, yer yer kabullenememistir. 1900'lüyıllara kadar Doğu-?slâm kültürü ağır basarken, özellikle Cumhuriyetin ilanıylaTürk Resmi batıdan etkilenmeye baslamıstır. Çağdas dünya standartlarına ayakuydurmak için her geçen gün soyut sanat daha çok tercih edilmistir.1930'lu yıllarda baslayıp 1950'li yıllara geçen sürede soyut sanatınTürkiye'de anlasılması, özümsenebilmesi çok sancılı olmustur. Fakat yeni kusaksanatçıların dik çıkısları Türkiye'de de soyut sanatın icra edilebileceğinigöstermistir.20. yüzyıl insanına ve yasamına bakıldığında insanların birbirine veyasadıkları çevreye ne denli yabancılastıklarını gören genç kusak sanatçılar,içinde bulundukları monoton düzene karsı bir baskaldırıyla, soyut sanatı tümdünyaya yaymıslardır. Elbette ki Türk sanatçılar da bu baskaldırının birer parçasıolmak durumundaydılar.Türk soyut sanatçıları, bu misyona saygıyla eserlerinde yeni ve özgünolanı aramıslar, eserlerine Türk kültürünü zaman zaman katabilmislerdir.Olağanüstü zengin bir mirasın üstüne oturan bizlere, Türkiye'de soyut sanatınresimsel sürecini sunmuslardır.
Özet (Çeviri)
Turkish art of painting has been effected by many civilizations from thebeginning to today, accosionally it assimilated these effects and refused them.Until 1900?s East Islamic Culture was dominant, especially with the declaration ofRepublic, Turkish art of painting stated to be influenced by western world. Tokeep in step with contemporary world standarts, abstract art is much preferedgradually.To understand and assimilate the abstract art in the period starting from1930?s until 1950?s was very hard. But mutinity of new generation artists showedthat abstract art could be carried out in Turkey as well.When the 20 th Century people and life is taken inforonsideration the newgeneration artists, who saw how the people estengrad from each other andenvironment they live in, spread the abstract art over the world against themonotonious system that they suffer with a revolt. Surely, Turkish artists had tobe a part of this revolt.With this mission the Turkish abstract artists have searched the one whichis new and original with respect to their works and they could add the Turkishculture to them. They presented the pictural process of abstract art in Turkey to uswho are sitting on a tremendous rich inheritance.