1950 sonrası Türk şiirinde Bahaettin Karakoç
Bahaettin Karakoç in Türkish poem after 1950 s.
  1. Tez No: 54276
  2. Yazar: MEHMET NARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN KALKAŞIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Geleneksel şiirimiz Tanzimat'la birlikte form ve muhteva noktalarında bazı değişikliklere uğramıştır. Tanzimat, Servet-i Fünûn, Fecr-i Ati, Milli Edebiyat adlarıyla anılan bu şiir anlayışları, Cumhuriyet sonrasında yerlerini, Yedi Meş'aleciler, Beş Hececiler, Garipçiler, İkinci Yeni, Hisar Gurubu, Toplumcular ve Yeni İslâmî Akım gibi oluşumlara terkederler. Bu yeni hareketlerin bir kısmı (ikinci Yeni, Toplumcular, Hisar Gurubu, Yeni İslamî Akım) Bahaettin Karakoç'un çağdaşı olan hareketlerdir. Fakat, Karakoç, bu hareketlerden herhangi birinin öncülerinden olmadığı gibi, tamamıyla bu hareketlerden birinin içinde kabul edilen bir şair de değildir. O, kullandığı dil noktasında Hisarcılara, işlediği dînî muhteva açısından Yeni İslâmî Akıma yakındır; fakat üslubuyla bu şiir eğilimlerinin dışındadır. Şiire Ekinözü'lü Aşık Rahmanî mahlasıyla, Halk Şiiri tarzında başlayan Bahaettin Karakoç, ilk kitabı olan Mevsimler ve Ötesinde bu tarz şiirlerini topladı. Fakat Seyran ve Sevgi Turnaları adlı kitaplarıyla beraber, Divan ve Halk Şiiri şekillerinden hareket ederek yeni ve kendine mahsus söyleyişlere ulaştı. Ona göre şiir, mutlak güzelliği arama yolunda bir vasıtadır. O, hem mana hem de ses olarak fizikötesi uyumları ve bütünlükleri duyurur. Bu noktada şair, iyiliklerin, güzelliklerin, doğruların hep 'mutlak' olanına gönül vermiş kişidir. Karakoç' a göre form ve muhteva birbirinin önüne geçen, birbirinden önemli unsurlar değildirler. Önemli olan bir şiirin gerçek ahenge ve kıvama ulaşmasıdır. Bu ahenk ve kıvam ise, şairin iç dünyasında, 'ses ve mana' bütünlüğünde doğmaktadır. Karakoç'un şiirlerinde insanın iç ve dış dünyasına uzanan temalar vardır. Aşk, tasavvuf, ölüm gibi temalarla, insanın iç dünyasındaki oluşlar tahlil ve temsil edilirken, sosyal tenkit, din gibi temalarla da insanın dış dünyasıyla münasebetleri sorgulanmaktadır. Şairin anlam dünyasında kuş, ışık, su, çiçek, ses ve düş motifleri çok önemli bir işleve sahiptirler. Bu motifler, çeşitli imajlara, istiarelere ve sembollere kaynaklık ederek, şiirlerdeki anlam ilişkilerini zenginleştirmektedirler. Bu zengin anlam ilişkilerinin, sürekli aşk cehdi içinde olan bir ruhun heyacanlarında, sevinçlerinde, ümit ve korkularında odaklaştığım söyleyebiliriz. Şiirlerde geçen isimler, mahalli kelimeler, iktibaslar da şairin kültür ve inanç dünyasını ortaya koyma noktasında önemli ve açık anlamlar yüklenmişlerdir.332 Bahaettin Karakoç'un şiirlerinde her türlü kelime vardır. O, yazı ve konuşma dilinden, ağızlardan, hatta arkaik malzemeden kelimeleri almakta, bunlarla, alışılmadık, şaşırtıcı terkipler kurmaktadır. Sıfatların bolluğundan dolayı, terkiplerin tasvirî ve soyut boyutu ağırlık kazanmaktadır. Karakoç'un ses dünyası da, anlam dünyası kadar zengindir. Gerek hece ile gerekse serbest vezinle yazdığı şiirlerinde kafiye ve redif önemli bir ahenk unsuru olarak kullanılmaktadır. Daha çok tam ve zengin kafiyeleri kullanan şair, geleneksel kafiye örgülerini kullandığı gibi, yeni kafiyelenişler de oluşturmaktadır. Şairin kullandığı nazım şekillerini, Divan Şiirinden alınanlar, Halk Şiirinden alınanlar, 1940 sonrası serbest şiirimizden almanlar şeklinde üç gurupta toplayabiliriz. Karakoç'un, serbest nazım şekillerinde yeni form arayışlarına gittiğini ve kendine mahsus baza formlara ulaştığını da söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The activities lice Second New, Social Supporters, Hisar Group and New islamic Branch are contemporary activities with Bahaettin Karakoç. But Karakoç, isn't a leader of one of theseactivities. He isn't a poet who is accapted in one of these activities as well. Karakoç, is too close to Hisar Group in the lanquage using and to New islamic Branch in the view of religious subjects which he uses. But he is outside these poem activities because of his style. Bahaettin Karakoç, began to write poems with the name of Ekinözülü Aşık Rahmanı in Folk Style and collected his these kinds of poems in his first book Mevsimler ve Ötesi. But with his books Seyran and Sevgi Turnaları he reached to new and his own style by using Divan and Folk Poem forms. According to him, the poem is a vehicle in the way of looking for certain beauty. Poem, both as meaning and sound announces metaphysical harmonies and completeness. In this point, poet is the personwho has fallen in love with the certain ones of goodness and beauty. According to Karakoç, form and content are not the elements which come before other, and more important than other. The important thing for a poem is to reach the real rhythm and consistency. And this rhythm and consistency appear in a poet's internal vorld as a completeness of“sound and meaning.”In Karakoç's poems, the subjects like love, mysticism, deat and the internal world of human beings are analysed and represented. But the ubjects like social critisism and death tell the affairs of human beings with external world. In the poet's sense world, bird, light, water, flower, sound and dream motives are df great importance. These motives are the source of many images, borrowings and symbols and mey enrich meaning relationships in the poems. It can ba said that these rich meaning relationships focus on the excitements, delights, hope and frights of a spirit which is in a continous love effort. In Bahaettin Karakoç's poems there are every kind of words. He borrows words from writing lanquage, speaking language dialects and even from archaic articles and creat unusual, surprising synthesis from these. Because of plenty of adjectives, the description of synthesis and abstract dimension are of great importance. Karakoç, uses both Divan rhythm and Syllabic rhythm, W,e can divide the verses, which he uses, in to three groups: 1. Ones from Folk Poems 2. Ones from our Classical Poems 3. Ones from free style affer 1940. We can add that he searches new forms in free syllabic rhythms and has reached his own foorms.