Kelâmî açıdan ilâhî adâlet
The justice of god in kelâm
- Tez No: 210506
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezin Konusu, kelâmcıların İlâhî Adâlet sorununa yaklaşımlarınınbelirlenmesidir.Kavramsal olarak adâletin mânâsı ?dosdoğruluğu zihinde kesinlikle yeretmiş, sabitleşmiş şey?, ?cevr?in zıddı? İstikamet, müsavat, aşırılığa kaçmadanorta yolu bulma, eş, benzer, ve misil anlamındadır.İslam kelam ekollerinden olan Mu'tezile, İlâhî adâlete yaklaşımı, Allah'ınzulüm işlemeyeceği ve zulümün insanın eseri olduğu biçiminde ortaya çıktığıvurgulandı. Şu halde Mutezile'ye göre, ahirette, iyilik sahibi olanlarımükâfatlandırmak, kötülük sahibi olanları da cezalandırmak ilâhi adâleti gereğiAllah'a vaciptir. Eş'ariler'in, İlâhî adâlet anlayışının ise Allah'ın fiillerinde ?layüs'el? olduğu, Allah'a hiçbir sebep olmadan Allah'ın acı çektirmesinin onunadâletine aykırı düşeceğini savunmuşlardır. Çünkü Eş'ariler'e göre insan dâhil herşey Allah'ın mülküdür ve O, mülkünde dilediğini yapar.Kullarının faydasına olan her şeyi en iyi bilen Allah'tır. Dolaysıyla insanRabbinin emirlerine uyduğu sürece her zaman her türlü hak hukuku gözetir.Çünkü İslâm'ı uygulamak aynı zamanda adâleti uygulamaktır. Sonuç olarak, budünyadaki kusursuz düzen Allah'ın adâletini göstermektedir. Bu bağlamdakâinatın yaratıcısı olan Allah, bu dünyayı yani yaratmada, emretmede, ızdırap veelem çektirmesinde, salah ve aslah konusunda, ecel husussunda, adaletinigösterdiği gibi, ahirette de ahiret ahvalinden olan; hesapta, mizanda, tartıda,Cennet ve Cehennem hayatında İlâhi adâletini göstereceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is to determine the matter of divine justice whichkelam(ist) people observe.As concept the meaninig of justice means absolutely right made animpression in the intellect, an established thing, direction, aquality, balance one ofa pair, resemblance and equal(similar).Mu? tezile, it is one of the ? slam? s speceh group, stressed approaching tohymn justice, Allah do not tyrannize and the oppression come into being asthe work of human. According to Mutezile, in after life, to reward theowners of the kindness, topunish the owners of the wickedness, as necessaryof the hymn justice is obligatory to Allah. Although the understanding ofthe hymn justice of E??ari, Allah is ?la yüs el? on his acts, E??aris defendthat if there is no any reasons Allah don? t make anyone suffer. Because itis incongrous for his justice. According to E??ari, everything includinghuman is the possession of Allah. And Allah do whwtever he wishes on hispossession.Allah knows everything which is usefull to human being best. So, as longas human being complys with Allah?s orders, he will be happy forever. Because toperform Islam is to perform justice. Flawless system in this world shos Allah?sjustice. In this case Allah who created this cosmos will show His justice inparadise and hell as in this world.