Necati Cumalı'nın oyunlarındaki 'kadın karakterlerin' incelenmesi
The analysis of female characters in Necati Cumali's plays
- Tez No: 210512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Necati Cumalı, şiirleri, öyküleri ve romanlarının yanı sıra yirminin üzerinde oyun yazmış olan, CumhuriyetDönemi Türk Tiyatrosu'nun önemli oyun yazarlarındandır. Kalemini farklı türlerde denemiş, komedya türünde de,trajedi türünde de başarılı yapıtlar vermiştir. Klasik kurallar altında yazdığı oyunlarını, Aristotelesçi (benzetmeci) tiyatroanlayışı doğrultusunda oluştururken, sade bir anlatım dili benimsemiştir. Cumalı'nın oyunlarını genel hatlarıyla üç anabaşlık altında toplamak mümkündür. Bunlar: kırsal yaşam içerisinde töre baskısı altında ezilen insanların yaşamlarınıkonu edinen oyunlar, kasaba yaşamının baskıcı ortamını içeren oyunlar ve kent ortamında geçen oyunlardır.ûki perdelik oyunlarının yanında tek perdelik oyunlar da yazan Necati cumalı, gerçekçi bir üslupta yazdığıoyunlarında, sıklıkla Anadolu insanının karşılaştığı sorunlara yönelirken, Türk toplumunda ulusal bir bilinç oluşturmakamacı gütmüştür.Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosu'nun Batı etkisinde kaldığını düşünerek, oyunlarında özellikle folkloriköğelere yer vermeyi ve Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı sorunları dile getirmeyi tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
Necati Cumalı, who has more than twenty plays besides poems, stories and novels, is one of the importantplaywriters of Republican Period of Turkish Theatre . He has succesful plays of both comedy and tragedy genreswhich of them has written under classical rules with plain languages. We can divide Cumalı's plays into three topcis.These are: the plays about urban life, small town life which has pressure on town's people and people's life under thepressure of morals in rural life.Necati Cumalı mentions about both the problems of Anatolian folks in his one or two-act plays which werewritten in a realistic style and tries to render a national consciousness in Turkish society.Taking the Reform Period of Turkish Theatre under the influence of Western into consideration, he choicesto use folkloric elements in his works and tries to tell the problems that Turkish soicety come to face with.