İslam hat sanatının modern sanata etkileri
The effects modern art of Islamic calligraphy
- Tez No: 210513
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
?slam hat sanatının resim sanatıyla olan yakın iliskisi ele alınarak, ?slam hat sanatının nokta, çizgi, leke, renk, denge v.b. bakımdan incelenmesi ve Uzak-Doğu kaligrafisiyle iliskisini ortaya koyarak Doğu-Batı ikileminde, ulusal, evrensel niteliklerin değinilmistir. Ayrıca çağdas resim sanatının bugün ulastığı plastik asamasına ?slam hat sanatının çok daha önce ulasmıs olduğu da vurgulanmaktadır. Modern resim doğduğu Batı toplumunda resim sanatı, 19. yüzyıla kadar egemen olan akademizm ile izlenimciliğin ikileminden, teknolojinin gelisimi, fotoğraf makinesi ve sinemanın fonksiyonlarının ortaya çıkmasıyla yeni akımlar biçiminde bir çıkıs aramıstır. Bu arayıs kısmen ?slam ve Uzak-Doğu geleneksel ve yerel sanat motiflerinde sonuçlandırılmıstır. Bu arastırmada çağdas resim sanatının ?slam hat sanatına dönük yakınlıklarına dikkat çekilmektedir. Tezin birinci bölümünde ?slam hat sanatının ve kaligrafinin tanımı ve gelisim süreçlerine dikkat çekilerek bu bağlamda ?slam hat sanatının karakteristliğinin önemi vurgulanmıstır. Özellikle yazının resimsel yönden incelenmesi yapılmıstır. Tezin ikinci bölümünde çağdas resimsel değerlere göre hat sanatının ve plastik sanatın unsurları olan nokta, çizgi, leke, renk v.b. bakımdan incelenmesi ve özellikle talik yazının resim sanatıyla olan yakın iliskisine değinilmistir. Son bölümde ise çağdas resim tarihsel süreç ve ?slam hat sanatının etkileri üzerinde durularak, batılı ressamların eserlerindeki soyut benzerliklere dikkat çekilmistir. ?slam hat sanatının ulusal ve evrensel bakımdan etkileri üzerine vurgu yapılarak Türk sanatçılarının eserlerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, pitch, line, stain, colour, etc, in the Islam calligraphy art were examined by dealing with the close relationship between the Islam calligraphy art and pictorial art. The relation of acceptance and rejection of the national and universal qualities in the Eastern and Western dilemma was discussed by focusing on its relation with the Middle East calligraphy. In addition, it was also stressed that the Islam calligraphy art reached the plastic stage earlier than the contemporary pictorial art. Pictorial art in Western societies, where the modern picture originated, sought to appear in new movements after the development of photo machines, cinemas, and the technology. The results have been partly seen in Islam and Middle East traditional and local art motifs. This study attracts attention to the closeness of the contemporary pictorial art to the Islam calligraphy art. In the first part of the thesis, the description and developmental progress of the Islam calligraphy art and calligraphy was focused on and the importance of the characteristic of the Islam calligraphy art was stressed within this context. Especially, writing was examined in pictorial aspects. In the second part, the basic elements of the calligraphy and plastic art, pitch, line, stain and colour, etc, were studied in terms of contemporary pictorial values and in particular, the close relationship of calligraphic style to the pictorial art was dealt with. In the last part, the historical process of the contemporary picture and the effects of the Islam calligraphy art were dwelt upon and the abstract similarities in the works of Western painters were drawn attention to. Turkish painters? works were also treated and it was focused on the national and universal effects of the Islam calligraphy art.