Eleştiri kuramı olarak feminizm ve sanata yansımaları: Feminist sanat
Feminism as critical theory and its reflections to art: feminist art
  1. Tez No: 210518
  2. Yazar: FATMA DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİYE EYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Genel olarak, kadın/erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsler arasında siyasal, ekonomik ve toplumsal eşitliği savunan görüş olarak tanımlanan feminizm, bir kuram olmasının yanı sıra, 1960'lı yıllardan günümüze değin, tarih ve kültürde kadının konumunu keşfetme; resim, performans ve enstelasyonlardaki egemen kadın klişelerini yok etme, kolektif eylemlerle kadın sorununun temsil formunu oluşturma yönünde bir çok kültürel ve sanatsal etkinliklerde yansıma bulmuştur.Söz konusu yansımaların neden-sonuç ilişkisini kurmak;ortaya koyulan eserleri anlamak ve anlamlandırmak tez eserinin temel amacı olmuştur.Sanat tarihinin başlangıcından 20.yy'a kadar, kadın sanatçıların erkek sanatçılara oranla ikinci planda kaldığı, 1960'lı yıllardan itibaren gelişen feminist hareketlerin etkisiyle bu durumun ortadan kalkarak, nihayetinde, günümüzde, kadın sanatçıların da sanatta söz sahibi olduğu görülmektedir.Dünya sanatına paralel olarak, Türkiye'de de yansımalarını gördüğümüz güncel sanat örneklerinde kadın sanatına özgü niteliklerin belirginleşmesi ve erkek sanatçıların dahi `öteki' olarak kadını sıklıkla ele alıyor oluşu tez konusunun önemini ortaya koymaktadır.Tez çalışmamız, kadın sanatı ve kadın sanatçılar üzerine yazılmış kaynakların sayıca azlığı ve hemen hemen hepsinin yabancı dilde yazılmış olması nedeniyle hissedilen boşluğun kısmen giderilmesinde önem arz etmekte, sanat alanında amatör yada profesyonel anlamda kendilerini çok yönlü yetiştirmek isteyen bireylere bilimsel katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Feminism is describes as a point of view defending equality in politics, economics and society by opposing the gender discriminatiton. Beside on that theory, it has many reflections on various times cultural and artistic activities throughout; the forms represending women issue cy collective actions, the abolition of tritness where the women dominant painting, performance and installitions, and discoverying the position of women in history and culture since 1960s to present.The main objektive of that thesis is to understand Works of art given allow to make contribution to them and establish a relation ship between reasons and results, belonging to the mentioned reflections.From the beginning of the history of the art up till 20th century, women in art a verry poor second with respect to men. Effect of feminst actions, developed things have chargedby since 1960s. It has been observed that today, women has been exciting their autherity in art.As paralel to the art in the word, to become an evident of its own peculiar to features of women?s art in the resent artistic samples, seen in the reflection in Turkey, abd to take women in to account as ?other? fruquently by men artistic.Due to,the lack of the works written on women?s art and woman artists, and due to the fact that they are written nearly in foreign language, our thesis is of great importance in fulfilling this lackness, and it is expected that this work will provide scientific contribution to the individuals who want to improve themselves in the fiel of Art in amautor or Professional manner.