Local feminisms: a comparative analysis of feminist literary theory and practice in the 1970s in Britain, America, and Turkey
Yerel feminizm yaklaşımları: 1970'li yıllarda İngiltere, Amerika ve Türkiye'deki feminist edebi kuram ve yazınının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 439189
  2. Yazar: ŞULE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARIE SONMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Edebiyat kuramı ve yazını içerisinde feminizmin uzun ve karmaşık bir tarihi vardır ve bu bağlamda 1970'li yıllar çok önemli bir yere sahiptir çünkü feminist eleştiri kuramı bu dönemde özellikle de Batı edebiyatında belirgin bir şekilde kendini göstermiştir. Bu dönem sadece sosyo-politik alanda yapılan feminist protestolara değil aynı zamanda feminizmin liberalizm, Marksizm ve psikanaliz gibi alanlara kaymasına da sahne olmuştur ve bu durum günümüzdeki feminizm anlayışını ve tartışmasını şekillendirmiştir. 1970'li yılları takip eden dönemdeki feminist gündem incelendiğinde, birçok kaynağın 1970'li yıllardaki feminist edebiyat kuramı ve yazınına yerel farklılıkları göz ardı ederek tek, birleştirilmiş bir olgu olarak yaklaştıkları fark edilir. Feminizmin altında yatan konular evrensel olup ve bu bağlamda tamamen uluslararası bir harekettir. Fakat feminist düşünce ve hareketin odak noktası sosyo-politik ortama göre değişiklik göstermektedir ve bu olgu yerel belki de ulusal feminizm olarak adlandırabileceğimiz söylem ve uygulamalardaki farklılıklarla yansıtılmıştır. Bundan dolayı, bu tez 1970'li yıllardaki farklı yerel yaklaşımları; daha açık ifade etmek gerekirse İngiliz, Amerikan ve Türk kültürüne ait feminist edebiyat kuramı ve yazınını karşılaştırmayı ve bunların farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya çıkarmayı hedefler. Bu bağlamda, bu tez Angela Carter'ın Yeni Havva' nın Çilesi, Fay Weldon'ın Praxis, Joanna Russ'ın Dişi Adam, Marilyn French'in Kadınlara Mahsus, Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak ve Leyla Erbil'in Tuhaf Bir Kadın romanlarını ve bu üç kültürde oluşturulmuş olan temel feminist edebi kuramları ve tartışmaları inceler.
Özet (Çeviri)
Feminism in literary theory and practice has a long and complicated history and the 1970s were critical to that history because it was in that period that feminist criticism showed itself as an influential force, particularly in Western literary works. The decade observed not only enthusiastic feminist protests against a socio-political background but also a ramification of feminism into different branches such as liberalism, Marxism, and psychoanalysis which, in a way, shaped today's understanding and discussion of feminism. When the dominating feminist agenda following this decade is analysed, it is recognized that many resources refer to 1970s' feminist literary theory and practice as a single, unified notion, ignoring local differences. While there is no doubting the commonality of the main issues underlying feminism, and in that respect it is a truly international movement, the focus of feminist concern and action changes with its socio-political contexts, and this is also reflected in differences between the discourse and practice of what we might call local or, perhaps, national feminisms. The aim of this dissertation is to explore the feminist literary theories and practices of different localities, namely those of Britain, America and Turkey, in the 1970s and to lay bare where they coincide and where they show individual features; perhaps even where they contradict each other. Within this frame, Angela Carter's The Passion of New Eve, Fay Weldon's Praxis, Joanna Russ' The Female Man, Marilyn French's The Women's Room, Adalet Ağaoğlu's Lying Down to Die and Leylâ Erbil's A Strange Woman, and the key feminist literary theories and discussions produced in each culture will be studied in this dissertation.