Dizgeli öğretimin öğrenci erişisine etkisi
The effect of systematic instruction on students? achievement
- Tez No: 210520
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu arastırmanın amacı eğitim fakültesi birinci sınıf Öğretmenlik Mesleğine Giris dersindedizgeli öğretim yapılan grubun erisi ortalaması ile geleneksel öğretim yapılan grubun erisi ortalamasıarasında anlamlı bir farkın olup olmadığını ortaya koymaktır. Arastırmada deneysel yöntemin ön testsontest kontrol gruplu deseni kullanılmıstır. Arastırma A.Ü. K.K. Eğitim Fakültesi Alman DiliEğitimi anabilim dalı birinci sınıfının Öğretmenlik Mesleğine Giris (ÖMG) dersi ?ÖğretmenlikMesleğine ?liskin Temel Kavramlar, Eğitimin Tarihsel Temelleri, Eğitimin Psikolojik Temelleri?üniteleri üzerinde yapılmıstır. Arastırma sonucunda asağıdaki bulgular elde edilmistir.1- Dizgeli öğretim yapılan grubun Öğretmenlik Mesleğine Giris dersinde toplam düzeydeki erisiortalaması ile geleneksel öğretim yapılan grubun öğretmenlik mesleğine giris dersinde toplamdüzeydeki erisi ortalaması arasında birinci grubun lehine anlamlı bir fark bulunmustur.2- Dizgeli öğretim yapılan grubun Öğretmenlik Mesleğine Giris dersinde bilgi düzeyindeki erisiortalaması ile geleneksel öğretim yapılan grubun öğretmenlik mesleğine giris dersinde bilgidüzeyindeki erisi ortalaması arasında birinci grubun lehine anlamlı bir fark bulunmustur.3- Dizgeli öğretim yapılan grubun Öğretmenlik Mesleğine Giris dersinde kavrama düzeyindekierisi ortalaması ile geleneksel öğretim yapılan grubun öğretmenlik mesleğine giris dersindekavrama düzeyindeki erisi ortalaması arasında birinci grubun lehine anlamlı bir farkbulunmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate there is significant differences between the averageachievement scores of the experimental group receiving systematic instruction and the controlgroup receiving traditional instruction. Pre-Test Post-Test control grouped experimental designwas used in this research. The simple consisted of the freshman at German Language Education,Faculty of Education in Atatürk University. The investigetion was administered on the unit ofBasic Concepts in Teaching Profession, Historical Funditions of Education, PsychologicalFunditions of Education ?Introduction to Teaching Profession? course. At the end of the research,fallowing results were obtained:1. A significant difference was found between the total achievement scores of the experimentalgroup receiving systematic instruction and of the control group receiving traditional methodsin Introduction to Teaching Profession course, in favor of the first group.2. A significant difference was found between the knowledge achievement scores of theexperimental group receiving systematic instruction and of the control group receivingtraditional methods in Introduction to Teaching Profession course, in favor of the first group.3. A significant difference was found between the comprehension achievement scores of theexperimental group receiving systematic instruction and of the control group receivingtraditional methods in Introduction to Teaching Profession course, in favor of the first group