1919?1928 arası Türk romanında yapı ve tema
Plot and theme in Turkish novel between 1919 and 1928
  1. Tez No: 210521
  2. Yazar: MURAT KACIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 754
Özet
1919?1928 yılları, Türk sosyal ve siyasal hayatının en çalkantılıdönemlerinin basında yer alır. Birinci Dünya Savası ve bunu takip eden olaylarhayatın her tabakasını derinden etkiler. Bu çalısmadaki amacımız romancıların buçalkantılı dönemdeki tavırlarını ortaya çıkarmak, dönemin getirdigi konu vemalzeme çesitliliginin romanlara ne kadar yansıdıgını tespit etmektir.Tanzimat'tan itibaren sosyal meseleler üzerinde yogunlasan romanımızMesrutiyet döneminde de bu egilimini devam ettirmistir. Ancak Birinci DünyaSavası'nın sona ermesi ve sonrasında yasanan süreç yeteri kadarıyla romanlarayansımamıstır. Bu yıllar arasında yayımlanan romanların sayısı dikkatealındıgında dönemin getirdigi konu çesitliligi ve bollugu pek az romanda kendineyer bulabilmistir. Sosyal meseleleri ikinci plâna atan romancılarımız, popülerolma kaygısıyla kaleme aldıkları romanlarında daha çok bireysel temaları basitkurguyla islemislerdir. Bunun yanında sosyal meseleleri ele alan romanlarda, dahasonraki dönemde çokça islenecek temalar üzerinde durulmustur. mparatorluktanCumhuriyet'e geçiste yasanan problemler üzerinde yogunlasan bu temalar,Anadolu ve sorunları, egitim, çagdaslasma gibi konuları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The period between 1919 and 1928 is one of the most problematic periods.The first world war and the following events deeply affected every part of sociallife. The purpose of our study is to reveal the attitudes of the novelists in thisproblematic period and to determine the diversity of the subject and material usedin the novels in this period. Our fiction concentrated on the social matters after theperiod of the Ottoman reformation and this trend went on during theConstitutional era. However, the period after the end of the first world war and thefollowing process didn?t reflect its effect to fiction enough. In spite of thediversity in subject-matter, there are few novels in which these subjects are used.Our novelists, for when the social matters were less important, mentioned aboutindividula themes in a simple structure to become popular. Besides, socialmatters, which were the popular themes of the later period, were determined.Themes concerning the problems in the transition period from the empire to theRepublic include education, modernism, Anatolia and its problems.