Sigorta hizmetlerinde marka değeri (hayat sigortası müşterileri üzerine bir uygulama)
Brand equity in insurance services (a survey on life insurance customers)
- Tez No: 210531
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sosyal ve ekonomik gelişmişliğin göstergelerinden biri olan sigortacılık,gelişmiş ülkelerde oldukça geniş faaliyet alanına sahiptir. Büyük bir pazar potansiyeliolmasına rağmen, ülkemizde sigortacılık son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Hemekonomik hem sosyal açıdan ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacak olansigortacılığın, sorunlarını belirlemek ve pazarın genişletilmesi için öneriler geliştirmekönemlidir. Günümüzde işletmeler rekabet avantajı sağlamak için fiziksel faydalardançok, marka ve değer yaratma gibi soyut kavramlara odaklanmışlardır. İyi bir marka,ürüne değer katar. Hem akademik araştırmalar hem de işletmecilik uygulamaları içinçok önemli olan marka değeri kavramı, 1980'lerde ortaya çıkmış ve pazarlamanın enpopüler kavramlarından biri olmuştur. Marka değeri boyutları, ürünlere ve hizmetleregöre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca, bu boyutların birçok belirleyicisi vardır.Bunlardan güven, özellikle finansal hizmetlerde oldukça önemli bir unsurdur.Bu çalışmada, hayat sigortacılığında, marka değeri boyutları belirlenerek, buboyutlar ile marka güveni arasındaki ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuçlara göre;hayat sigortası hizmetlerinde marka değerinin marka bağlılığı, marka farkındalığı,marka çağrışımı, algılanan kalite olmak üzere dört boyutu vardır. Marka güveninin,marka değeri ve boyutlarının önemli belirleyicisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance, as one of the social and economic development indicators, has aconsiderably large scope in developed countries. Though it has a great marketingpotential, insurance has, in recent years, begun to develop in our country. To determinethe problems of insurance, and develop some suggestions for the improvement of thismarket, which will contribute to both economic and social development of our country,are of importance. Today, many enterprises, in order to provide competition advantage,focus on the abstract concepts such as brand and value creation rather than physicalbenefits. A good brand contributes to the value of the product. The concept of brandequity, which is very important for both academic studies and managementapplications, occurred in 1980 and has become one of the most popular concepts ofmarketing. The dimensions of the brand equity can vary according to the products andservices. In addition, these dimensions have many determinants. Particularly,confidence is a very important element for the financial services.In this study, determining the brand equity dimensions in life insurance, therelationships between these dimensions and brand trust were attempted to explain.According to the results, within the life insurance services, brand equity has fourdimensions, brand loyalty, brand awareness, brand association and perceived quality. Itwas found that brand trust is an important determinant of brand equity and dimensions