Le Clézo'nun göçmen yıldız adlı romanında göstergebilimsel kişi çözümlemesi
A semiotic analysis of the characters in wandering star by Le Clezio
- Tez No: 210532
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Le Clézio'nun Göçmen Yıldız Adlı Romanında Göstergebilimsel Kisi Çözümlemesibaslıklı bu çalısmanın amacı söz konusu romanı Philippe Hamon'un kuramsal yöntemiyleirdelemektir.Çalısmamız üç ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde göstergebilimselyaklasımlara kısaca değinerek çalısmamızın ana hatlarını belirledik. I. Bölümde kisiliği, adı,yası, fiziksel ve tinsel portresi ile karsımıza çıkan roman kisilerini `varlık' boyutundairdelemeye çalıstık. II. Bölümde Greimas örnekçesinin iki temel kavramı izleksel veeyleyensel rollerden hareketle kisinin anlatı izlencesinde üstlendiği roller ve islevlerle `eylem'alanındaki görünümlerini çözümlemeyi amaçladık. III. Bölümde anlatı kisisinin`kahramansallığını' ortaya koyan, kahramanı diğer anlatı kisilerinden farklı kılan ve kimliğinibelirlemeyi sağlayan anlatımsal tutumların üzerinde durduk. Böylelikle bir metinde kisilerinisleyisini ve anlamının üretimini bütünsel olarak yorumlamaya çalıstık.Sonuç olarak romanda dağınık göstergelerle geliserek evrim geçiren ve yalnızcaanlatının son satırında bütüncül bir anlama ulasan kisilerin görünümlerini ve yapısal,anlatımsal, sözdizimsel, ekinsel ve yazınsal yönleriyle islevlerini ele alarak, tutarlı birçözümleme ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?A Semiotic Analysis of the Characters in Wandering Star byLe Clezio? applies the theoretical method of Philippe Hamon to examine Le Clezio?sWandering Star .This study is comprised of three main chapters. The Introduction briefly deals withsemiotic approaches in general and further points out the outline of this study. TheThe existential dimensions of the heroes such as their character, names, age, physical andpsychological features are examined in the first chapter. The second chapter seeks to analyzethe characters in regard to their thematic and ?actantiel? role, the two basic concepts of theGreimas model, and further tries to determine the characters? appearance within the ?action?sphere by analyzing his/her role and function in the narrative programme. The third chapterdeals with the ?heroism? of the narrative character and points out the narrative attitudes ofhim which determine his identity and distinguish him from the other characters. Through thisapproach we tried to interpret the function of a character in the text and the production of hismeaning through it.In conclusion, we tried to provide a coherent analysis of the characters, about whichinformation is scattered throughout the narrative and their identity is only fully revealed in thelast line of the narrative, by examining their structural, syntactical, narrative, cultural andliterary function.