Ebussuûd tefsirinde belâgat ilmi uygulamaları
The applications of eloquence in Abu'suud's qur'anic exegesis
- Tez No: 210530
- Danışmanlar: PROF.DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ebussuûd Efendi, İrşâdu's-Selîm ilâ Mezâyâ-l-Kitâbi'l-Kerîm adlı tefsîr eserinde bir bakıma ?Kur'ân Edebiyâtı? demek olan Belâgat ilmini, çok etkili bir biçimde kullanmış olmakla birlikte, Zemahşerî ve Beydâvî gibi belâğî tefsir yazan müfessirlerin eserlerinden, çok yararlanmıştır. Ebussuûd Efendi, tefsirinde belâgat uygulamalarına ne gibi açılımlar getirdiğini belirleyebilmek amacıyla çalışma konumuz, ?Ebussuûd Tefsîrinde Belâgat İlmi Uygulamaları? başlığı ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmamızda öncelikle ?Belâgat? ilmini ilgilendiren konular ve belâğî sanatlar, özellikle el-Kazvinî'nin el-Îzâh fî `Ulûmi'l-Belâğa adlı eserinin yanı sıra Telhîsu'l-Miftâh'ı ve es-Suyûtî'nin el-İtkân fî `Ulûmi'l-Kurân'ının ilgili bölümleri taranarak, tespitler yapılmıştır. Bu iki kaynak başta olmak üzere, diğer kaynaklardan da faydalanılmış, belâğî sanatlar için örnek gösterilen âyetler üzerinde çalışılmış ve belâgat ilmini oluşturan ?Meânî?, ?Beyân? ve ?Bedî'? dallarına göre tasnif edilmiştir. Ebussuûd tefsirinde belâgat uygulamalarının tespitinde ise, bu çalışma için birinci derecede göz önünde bulundurulan, İrşâdu'l-'Akli's-Selîm'de yer alan belâgat uygulamaları, el-Beydâvî'nin Envâru't-Tenzîl'i ve ez-Zemahşerî'nin el-Keşşâf'ı ile karşılaştırılarak ?İstiâre?, ?Müsteâr?, ?Kinâye?, ?Mecâz?, ?Teşbîh? terimleri, üzerinde durulmuş ve varılan sonuç, çalışmaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the book, titled ?İrşadu?s-Selim ila Mezaya-l-Kitabi?l-Kerim?, Ebusuud used the Rhetoric science also known as Koran literature very effectively. His work was often inspired from the Zemahşeri and Beydavi who wrote rhetoric interpretation as well. With the purpose to determine the findings of rhetoric applications in his works, our thesis has been restricted by the title of ?the Applications of the Rhetoric Science in the Ebusuud Comments.? In the introduction, arts and subjects related to rhetoric science in this thesis are derived from the books el-Îzâh fî `Ulûmi?l-Belâğa and Telhîsu?l-Miftâh, written by el-Kazvini, and el-İtkân fî `Ulûmi?l-Kurân, written by es-Suyuti. In addition to these two books, some of the other books also founded and studied on the verses in terms of rhetoric art samples and classified as ?Meani?, ?Beyan? and ?Bedi?. İrşâdu?l-?Akli?s-Selîm is the most important book for the rhetoric applications in Ebuusuud comments. In this thesis, we studied on the rhetoric applications in the book of İrşâdu?l-?Akli?s-Selîm and compared with Envâru?t-Tenzîl, written by el-Beydâvî, and el-Keşşâf, written by ez-Zemahşerî, to see using of ?İstiâre?, ?Müsteâr?, ?Kinâye?, ?Mecâz?, ?Teşbîh? terms. As a result, the basic purpose of this thesis emphasized on the rhetoric applications in Ebusuud comments and demonstrated them.