Ortak tarım politikası: Polonya ve Türkiye
Common agricultural policy: Poland and Turkey
  1. Tez No: 210547
  2. Yazar: DİĞDEM KARAYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ortak Tarım Politikası: Polonya ve Türkiye Diğdem KARAYAZEkonomik bir birliktelik olarak temellerini atan ve ilerleyen yıllarda işbirliğini siyaset ve güvenlik alanına da yansıtma yolunu seçen Avrupa Birliği, 20. Yüzyılın en önemli oluşumlarından biri olmuştur. Avrupa Birliği'nin ilk ve en önemli politikası olan Ortak Tarım Politikası, II. Dünya Savaşında ve sonrasında Avrupa kıtasında yaşanan gıda yetersizliği sonucunda ortaya çıkmış ve bu politika ile dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir. Avrupa Birliği'nin en önemli politikası olan Ortak Tarım Politikası diğer aday ülkeler gibi 10 MDAÜ'nden biri olan Polonya'nın da müzakere sürecinde en çok zorlandığı başlık olmuştur. AB'ye tam üyeliği yaklaşık on üç yıl süren Polonya hem tarım alanında hem de AB ile olan ilişkilerinde bu süreci başarıyla tamamlamış ve 1 Mayıs 2004 tarihinde tam üyeliğinin söz konusu bile olamadığı bir dönemden geçtikten sonra bugünkü durumuna ulaşmıştır. Tarımsal yapı, nüfus ve diğer bazı tarımsal göstergeler bakımından Polonya ile benzerlik gösteren Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri kapsamında olan tarım alanındaki ilişkiler 1964 yılında başlamıştır. Birlik mevzuatının büyük bir kısmının tarımdan oluşması ve tarıma ayrılan bütçenin fazla olmasından dolayı, Türkiye bütün diğer aday ülkeler gibi en çok Ortak Tarım Politikasına uyum konusunda zorlanmaktadır. Türkiye ile AB arasındaki tarımsal yapı ve politika alanlarındaki farklılıklar Türk tarımının OTP'ye uyumunu daha da güçleştirmektedir. Bütün bunların dışında Türkiye üzerine düşen görevi yerine getirememiş ve 42 yıl önce başlayan tarım alanındaki ilişkileri bu zamana kadar iyi değerlendirememiştir. Ancak Türkiye OTP'ye uyumunu güçleştiren bu zorlukları Polonya örneğinde olduğu gibi disiplinli bir şekilde çalışarak üstesinden gelebilecektir. Sonuç olarak, Türkiye'nin Ortak Tarım Politikası'na uyum süreci çok zorlu geçecektir.
Özet (Çeviri)
Common Agricultural Policy: Poland and TurkeyDiğdem KARAYAZThe European Union, having initially laid its foundations as an economic union, has also been working towards establishing a union in political and security areas. The European Union has become one of the most significant organizations of the 20th century. Common Agricultural Policy, which is the first and foremost policy of the European Union, has been established following the food insufficiency in Europe during and after World War II; and the purpose of this policy was to eliminate the dependency on the other countries. Poland, as one of the Central and Eastern European Countries, has experienced significant problems about the CAP during the membership negotiation process. Poland completed its membership process in terms of agricultural policy and other EU matters and has become a full member on 1 May 2004. Turkey is a country having similarities with Poland in terms of agricultural structure, population and some other agricultural indicators and Turkey has started its relations with the EU in terms of agricultural policy in 1964. As an important part of the legislation is comprised of agricultural matters and the budget allocated for agriculture is high, Turkey's most important problem is the harmonization with the CAP. The agricultural structure and political differences between Turkey and EU makes it more difficult for Turkey to harmonize with the CAP. However, these difficulties may be overcome with a disciplined approach. In consequence, Turkey will have a hard time during the harmonization process in terms of CAP.