AB ortak tarım politikası; Polonya ve Türkiye örnekleri
European Union common agricultural policy; Turkey and Poland examples
  1. Tez No: 261182
  2. Yazar: FATMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ortak tarım politikası, 1963'ten beri devam eden AB-Türkiye ilişkilerinin ve 2005 yılında başlayan katılım müzakerelerinin en dikkat çekici tartışma konularından birisini oluşturmaktadır. Avrupa Birliği ile yürütmekte olduğumuz üyelik müzakerelerinde, ülkemizin en fazla tarım konularında zorlanması beklenmektedir. Bu aşamada tarım ürünlerinin serbest dolaşımı sağlanacak, böylece işlenmiş tarım ürünleri ve karşılıklı tarım tavizleri ile ilgili rejim OTP kapsamına girecektir. Bu çalışmada, Türk tarımının OTP' ye uyumu ve bu uyumun sonrasında ortaya çıkacak olası etkiler araştırılmıştır.Daha sonra 2004 yılında AB'ye katılan ülkelerin en büyüğü olan ve tarımdaki sorunları açısından Türkiye'ye benzeyen Polonya'nın tarımsal yapısı, uyum sürecinde gerçekleştirdiği reformlar ve tarıma etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında Türkiye tarımının OTP' ye uyum sürecinde ve müzakerelerde karsılaşacağı sorunlar, dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konularak, uyumun tarımda dönüşüme muhtemel etkileri değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, ülkemizin tarım yapısı ile Avrupa Birliği değerlerinin mevcut durumları, yıllar itibariyle gösterdikleri değişim incelenmiş, üretim yapıları arasındaki benzer ve farklı yönler değerlendirilerek, mevcut sorunlar saptanmış, bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EU Common Agricultural Policy is one of the important agenda item for EU-Turkey relations since 1963 and recently in accession negotiations which started in 2005. It has been foreseen that the most troublesome chapter of the negotiation will be on agriculture. At that point the free trade of agriculture products will be satisfied, thus operated agriculture products and the regime about reciprocal agriculture consensus will enter in the concept of CAP. In this study, the convenience of Turk agriculture to CAP and the effects which will occur after this convinience will be researched.After then, in this work, the carried transformation and influence to agriculture sector have been analyzed since appearance of CAP. Furthermore, the agricultural structure carried reforms in the process of adaptation and influence on agriculture of Poland, which is the biggest country and had the same agricultural problems as Turkey, became EU member in 2004. According to the results, the problems that the Turkish agriculture will face during the adaptation process to CAP and negotiations, and details, which need necessary attention, have been investigated and the forthcoming impact of adaptation to transformation in agriculture has been obtained.As a result; current and longtime figures of agricultural structures in both Turkey and European Union are examined, and after determining current problems by appraising similarities and differences, possible solutions are put forward.