Bankalarda risk yönetimi: Basel I , Basel II uygulamaları
Risk management in banks: Basel I - basel II applications
- Tez No: 210546
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETTürk finans sisteminde bankalar çok büyük bir paya sahiptir. Bankalar üstlendikleri fonksiyonlara bağlı olarak da ekonomide son derece önemli işlevlere sahiptirler. Bankalar bir yandan önemli işlevleri olan kaynak ihtiyacı olan kesimleri finanse ederken, diğer taraftan aktaracağı kaynakları elde etmeyi amaçlarlar.Bankaların ağırlıklı olarak yabancı kaynakla çalıştığı düşünüldüğünde başkalarının parasıyla çalışan bankaların güven kurumları olarak ciddi yükümlülükler taşımaktadırlar. Bu sebeple risk yönetimi bankacılık sektörü açısından çok önemlidir.Bankalar daha riskli alanlarda faaliyet göstermeleri sebebiyle risk ve riski yönetme kavramları daha çok önem taşırlar. Bundan dolayı daha dikkatli risk ölçümlerinin yapılması, riskten korunmak için daha yeni tekniklerin kullanılmasına gerekmiştir. Ayrıca son dönemlerde Uluslar arası Ödemeler Bankası bünyesinde konuya ilişkin düzenlemeler yapılmış olup, Türk bankalarını da bu düzenlemelere uymak zorunda kalacaktır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; giriş yapılarak tezin konusu, amacı, önemi, yöntemi ve genel plan hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde riskin ne anlama geldiği ve bankacılıkta karşılaşılan riskler, üçüncü bölümde sermaye yeterliliği rasyosunun doğuşu ve bu çerçevede Basel I ve Basel II kriterlerinin bankacılık sektöründe uygulanışı dördüncü bölümde bankaların en önemli aracı krediler tanımı ve kredi riskinin ölçülme yöntemleri ve bu yöntemlerden standart yaklaşıma göre ayrılması gereken sermaye miktarı ve beşinci bölümde ise sonuç v öneriler bulunmaktadır.Bu çerçevede esas olarak 2000'li yıllarla birlikte Türk Bankacılık Sektörünün en önemli gündem maddeleri arasına giren risk yönetimi önemini giderek arttırmaktadır. Bu sebeple Türk Bankacılık sistemi Basel kriterleri çerçevesinde Risk yönetimi sürecini başlatmış olup, Basel düzenlemelerine geçiş için gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. Risk yönetimi daireleri tarafından izlenen ve geliştirilen rating sistemleri kredi değerlendirme raporları ile Basel düzenlemeleri kabul edilerek bu sistemi sindirebilecek bankacılık sistemleri oluşturularak bankaların daha sağlam bir sermaye yapısına ulaşması hedeflenmektedir. Bankaların en önemli aracı kredidir. Bu yüzden bankalar kredi riski üzerinde yoğunlaşmış olup, ne kadar az kredi batırırsa o kadar kar elde edeceğinin bilinciyle kredi riskinin ölçülüp, sermaye yeterlilik düzenlemeleri üzerinde yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBanks are the most important element in financial markets. Banks have lots of important tasks with their functions. Banks both finance markets which demands funds and take funds from the suppliers. In addition to these banks should create funds to improve their processes.Banks work with liabilities so they take some of responsibilities. So that risk management is very important for banks.According to banks risk concepts are very important . Because they keep on their functions in the risky areas. Therefore there should be risk measurement techniques and risk management strategies. Moreover, Bank for International Settlement -BIS makes some regulations for risk management. So Turkish Bank System should adapt this system for avoiding risks which comes from markets or themselves.Our thesis consists of five parts. In the first part, thesis consists thesis?s subject, thesis?s aim, thesis?s importance thesis?s limits and plan. In the second part I try to explain about risks that banks meet, in the third section I try to explain about capital and Basel I and Basel II. In the fourt section there is credit risk that is explained around Basel I and Basel II. At the end of our thesis, there is concluding section.At this point, since 2000 Türkish Bank System has started to give importance to the risk management. So Turkish Bank System starts to work in the Basel System because of avoiding from the risks . Banks point of the credit risk . Credit is the most important function of banks . More their credit not fail more they earn money. So that banks should give importance to rating system and capital regulations.