Elektron demet tedavilerinde doku heterojenitelerinin ve yüzey düzensizliklerinin doz dağılımına etkisi
Effect of tissue heterogeneities and surface irregularities on dose distrubition in electron beam therapy
  1. Tez No: 210550
  2. Yazar: SÜREYYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Onko Ankara Onkoloji merkezinde bulunan Siemens Primus Mid Energy M5006 lineer hızlandırıcı cihazının 5, 7, 8, 10, 12 ve 14 MeV enerjili elektron demetleri kullanılarak, elektron demetlerinin dokuda soğurulmasında doku heterojenitesinin etkisi ve elektron demetlerinin değişen gantri açılarında %DD eğrileri incelendi. Daha sonra elde edilen sonuçlar yardımıyla göğüs duvarı ve baş-boyun boost ışınlaması tedavi planlamaları yapıldı. Yapılan tedavi planlamaları için TPS ortamında doz-hacim histogramları elde edildi. Belli bölgelerin aldığı dozların planlama sistemiyle uyumu, randofantom ve TLD-100 ile yapılan ölçümlerle sağlandı. Sonuç olarak E = 5 ve 7 MeV enerjili elektron demetleri ile yapılan göğüs duvarı ışınlaması ve E = 10 MeV enerjili elektron demetleri ile yapılan baş-boyun boost ışınlaması için elde edilen TPS doz değerleri ile rando fantom ışınlaması sonucu elde edilen ortalama TLD doz değerleri kıyaslandığında aradaki farkın % ± 3 sınırları içerisinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Siemens Primus Mid Energy M5006 linear accelarator at ONKO Ankara Onkoloji Center using 5, 7, 8, 10, 12 ve 14 MeV energy electron beams and were utilized. All measurements were obtained with phantom equalence of human. Effect of tissue heterogeneities and surface irregularities on dose distrubition and increasing value of gantry % PDD slope was investigated in electron beam therapy. Head and neck boost and chest-wall irradiated were planned by the results. DVHs (Dose volume histogrames) were obtained in TPS ( Treatment Planning Systems) for these planning. The dose and planning system harmony in the specified area was obtained by TLD-100 measurements. In conclusion, the difference between TPS dose values that were obtained for head and neck boost planning with 5 and 7 MeV electron beams and chest-wall irradiated planning with 10 MeV electron beams and TLD-100 measurements values were within ±3%.