Stratejik Yönetim Yaklaşımları Açısından Sektör Analizi: Seramik Kaplama Malzemeleri Sektörü Örneği
Sector Analysis According to Strategic Management Approaches: A Sample of Ceramic Tile Sector
- Tez No: 210553
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, farklı iki rekabet stratejisi modelinin (okulunun) savunduğu fikirlerle seramik kaplama malzemeleri sektörünün analizinin yapılmasıdır. Çalısmada Pozisyon Okulu ve Kaynaklara Dayalı Okulun sektör analizini nasıl yaptığı, ne tür faktörleri analiz konusu ettiği, sektör analizinde dikkat ettiği hususların neler olduğu gibi sorulara cevap aranmaya çalısılacaktır. Bu bağlamda çalısmanın temel sorunsalı ?Farklı rekabet stratejisi modelleri ile seramik kaplama malzemeleri sektörü nasıl analiz edilebilir?? seklinde ifade edilebilir. Çalısmanın kapsamı, seramik sektörünün en önemli alt dalı olan seramik kaplama malzemeleri sektörü ele alınmıstır. Çalısma daha çok kitap, makale, kurumların hazırladıkları raporlar, sektör derneklerinin web siteleri gibi ikincil verilere dayanmaktadır. Kavramsal ve Kuramsal çerçevede çoğunlukla kitap ve makalelerden yararlanılmıstır. Çalısmanın uygulama kısmını olusturan seramik kaplama malzemeleri sektörünün analizinde makaleler, sektörel derneklerin hazırladıkları raporlar ve web sitelerinden faydalanılmıstır. Arastırmanın sınırlılığı ise, sektörle alakalı detaylı istatistiki bilgilerin bulunamamasıdır. Özellikle Türkiye ile ilgili verilere ulasılmasında zorluklar çekilmistir. Mevcut olan istatistiklerin birbirinden bağımsız olması (özellikle tarih bakımından) sağlıklı bir değerlendirme yapma açısından zor olmaktadır. Çalısmanın, bir sektörü iki farklı yaklasımla analiz etmeyi amaçlaması bakımından isletme literatürüne katkı yapacağı hedeflenmektedir. ?ki farklı yaklasım ile bir sektörü analiz etmek okuyuculara ve arastırmacılara, sektör analizine farklı açılardan bakabilme becerisini kazandıracaktır. Bu nedenle çalısmanın katkısının azımsanmayacak düzeyde olacağı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the ceramic tile sector with the ideas defended by two different competitive strategy models (schools). In the study, it will be tried to find answers for the questions like how Position School and Resource-Based View make sectoral analyses, what kind of elements they include in the anaylses, which topics they care about in sectoral analyses. In this context, the main problematic of the study can be expressed as ?How can ceramic tile sector be analyzed with different competitive strategy models??. The scope of the study, ceramic covering sector which is the most important subbranch of ceramic sector. The study is mostly based on some secondary sources such as books, articles, reports prepared by various institutions, websites of sector associations. Books and articles are mostly benefited from in conceptional and theoretical framework. In the analysis of ceramic tile sector which builds the application part of the study, reports and websites prepared by sectoral associations are used. The fact that detailed statistical information could not be attained is the restraint of the research. Some difficulties were faced in reaching the data especially concerning Turkey. The fact that the existing statistical datas are independent from each other (expecially concerning date) hardened a proper evaluation. The study is expected to contribute to the management literature by aiming to analyze a sector with two different approaches. Analyzing a sector with two different approaches will cause readers and researchers to earn the ability of from different perspectives to the sectoral analyses. For this reason, it is thought that the contribution of the study is at a level which cannot be undervalued.