Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm adlı eserin kefalet bölümünün latinize ve incelenmesi
To name is Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm book's that part of guaranty's is latinization and inspection
  1. Tez No: 210554
  2. Yazar: AYDIN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACI MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, Ali Haydar Efendi'nin Dürerü'l-hükkâm eseri esas alınarak yapılan bir çalısmadır. Bu eser, ?slam hukukunun medenî hukuk alanında ilk kanunlastırma örneği olan Mecelle'nin en önemli serhlerinden birisidir. Çalısma, üç temel bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Ali Haydar Efendi'nin hayatı, ilmî faaliyetleri ve eserleri hakkında bilgi verilmistir. ?kinci bölüm ise Dürerü'l-hükkâm ve bu eserin özellikle kefalet bölümü ile ilgili genel bilgilere ayrılmıstır. Bu bölümde ayrıca müellifin eseri yazarken takip ettiği usul ve yararlandığı eserler üzerinde durulmustur. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise Dürerü'l-hükkâm'ın kefalet bölümü latinize edilmistir. Bu bölümde ayrıca yazarın bu serhi yazarken yararlandığı ve sadece ismine atıfta bulunduğu eserler tarafımızdan tespit edilmistir. Son olarak, orijinal metinlerin ilgili sayfaları dipnotta gösterilmistir. Latinize çalısması sırasında metnin aslına sadık kalınmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study that was originated from Ali Haydar Efendi?s book of Dürerü?lhükkam. This book, as the most important commentary on the Mecelle is the first example of the civilization in Islamic civil law. This thesis contains three essential sections. In the first section, some information has been provided about Ali Haydar Efendi?s life and his scientific activity and works. In the second section, some general information was about Dürerü?l-hükkam. And particularly the chapter of guaranty (kafalat) has been studied. In this section, the methodology which has been followed by the writer in his writings studied too. In the third and last section of this work, Dürerü?l-hükkam?s chapter of guaranty was latinized. Also in this section, we ascertained the writer?s references in his writing this commentary. Lastly, the original text?s concerning pages were showed in the source. During the latinize, it was devoted to original text.