Çevresel etki değerlendirmesi sürecine halkın katılımı: Ahp tekniği ile bir uygulama
The participation of people in environmental effect evolution: An application with ahp method
- Tez No: 210555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA LÜTFİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma, kavram olarak ilk kez 1974 yılında çevre ve kalkınma iliskisi üzerine yayımlanan Cocoyoc Deklarasyonu'nda kullanılmıstır. Deklarasyondaki içeriği ile kavram; doğal kaynak temeli ile ekonomik gelisme arasındaki iliski konusunda ortaya çıkan süpheleri gideren görevi üstlenmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma; gelecek nesillerin gereksinmelerini karsılayabilme olanağını yok etmeksizin, bugünkü neslin gereksinmelerini karsılayan kalkınma olarak tanımlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, bir yandan nesiller arasında adalet anlayısını içerirken, diğer yandan uluslar arasında da adaleti içermektedir. Sürdürülebilir Kalkınma'nın en önemli araçlarından birisi de, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dir. ÇED; planlanan bir faaliyetin çevreye olası olumsuz etkilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir yöntemler silsilesidir. ÇED'in amacı, bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır. Sonuçta, Sürdürülebilir Kalkınma'nın sağlanması ve çevresel olumsuz etkilerin azaltılması için, ÇED raporları esasına uygun düzenlenmeli ve bu raporlar düzenlenirken çevresel maliyetler değil, ekonomik maliyetler göz ardı edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Sustainable Development as a concept was first used by Cocoyoc Declaration which was published upon the relation of development and environment in 1974. The concept, with its meaning in the declaration, undertakes the mission of removing the suspects that arose on the issue of the relation between natural resources and economic development. Sustainable Development, without destroying the possibility of the next generations for fulfilling their livelihood, is defined as the maintenance of the livelihood of the contemporary generations. Sustainable Development from one side contains justice among generations and from other side requires justice among nations. One of the most important tools of Sustainable Development is Environmental Effect Evaluation (EEE). EEE is a methodological chain used to determine the possible negative effects of a planned activity on environment. The aim of EEE is to protect environment, a common asset of entire living being, in the direction of the principles of sustainable environment and sustainable development.