2000-2006 Döneminde Avrupa Birliği'nden ve Türkiye'den örnek projelerle Leonardo programının mesleki teknik eğitimi geliştirmesindeki rolü
Role of Leonardo programme in vocational technical education with the examples from European Union and Turkey in 2000-2006 period
  1. Tez No: 235455
  2. Yazar: BANU AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Technical Education, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye yönünü Avrupa Birliği'ne dönmüş bir ülke olarak, oluşturulmuş AB stratejileri çerçevesinde eğitim alanındaki reformlarını hızla yapmalıdır. Yakın geleceğin rekabetçi ekonomik dünyası için bu gereklidir. Ülkemizdeki mesleki okullar tüm sistem içinde %35 paya sahiptir. Olması gereken ise %65'tir. Ayrıca ekipman, altyapı ve eğitmen olarak ta oldukça eksikliklerimiz vardır. Ülkemizin bu potansiyelle geleceğin ekonomisine hazırlanması mümkün gözükmemektedir. Leonardo ve Socrates gibi AB eğitim programları bu durumu daha açık hale getirmişlerdir. Bu programlar çerçevesinde yapılan projeler sonucunda; öğrenci değişimleri yapılmıştır. Değişimler sadece öğrencilerle kalmamıştır. Üniversitelerde ve Milli Eğitim bakanlığı'ndan başta olma üzere tüm birimlerden katılım olmuştur. Ülkeler arası kişi değişimi beraberinde fikir değişimini de getirmiştir. Proje araştırmacıları, globalleşen dünyamızda, dil bilmenin önemini ve yapılan işlere bakış açısındaki farklılığı saptamışlardır. Projelerde özellikle ortak olarak Almanya ve dil olarak ise İngilizceye yoğunlaşma vardır. Dünya devleti olmak için daha geniş hareket etmeli ve vizyonumuzu genişletmeliyiz.
Özet (Çeviri)
Turkey, a country directed towards European Union should carry out rapidly the reforms in the field of education which are constituted in frame of EU strategies. This is required for the future competitive economical world. The vocational schools in our country has a proportion of 35% in whole system. However, it should be 65%. Besides, the lack of equipment, substructure and educator in some extent should be taken in to consideration. According to this potential it appears to be impossible that our country could be ready for the economy of the future. The European educational programs like Leonardo ve Socrates revealed this situation clearly. As a result of the projects carried out in frame of these programs; students exchanges have been realized. These exchanges were not merely among students. There was a participation from all units of universities and especially from the ministry of education. Along with the exchange of persons between the countries also the exchange of opinions have been realized. The project researchers established the importance of knowing a foreign language and the differences in point of view in our global world. In these projects there is a focus on Germany as partner and on English as language. To become a world state we have to act widely and broaden our vision.