Dürerü'l-Hükkam Şerh-i Mecelleti'l-Ahkam vekalet kitabının latinize ve kaynak çalışması
Latinization and the analysis of the book 'vekalet' by Duraru'l Hukkam Serhi Mecelletil Ahkam
  1. Tez No: 210567
  2. Yazar: FULYA YASEMİN AYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Dürerü'l-Hükkâm fi Şerhi Mecelleti'l-Ahkâm, Osmanlı medenî hukuku sayılan Mecelle'nin ve genel hukuk çalışmalarının anlaşılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu tezin amacı Dürerü'l-Hükkâm'ın Vekâlet kitabının latinize çalışması yapılarak o döneme ait hukuk çalışmalarının anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Ayrıca bahsi geçen ?vekâlet kitabı?nın kaynak tespitini yapmaktır. Üç ana bölümden oluşan tezin birinci bölümü Ali Haydar Efendi ve eserlerine dairdir. İkinci bölüm Dürerü'l-Hükkâm'ın ?vekâlet kitabı?nın hazırlanışı esnasında müellifin yararlandığı eserlere dair bilgiler içermektedir. Üçüncü bölüm de ise ?vekâlet kitabı?nın günümüz diline uyarlanarak latinize çalışması yapılmıştır. Çalışmada, sözcüklerin kendi dönemlerine ait kullanımları günümüz dilinde karşılık buluyorsa bugünkü kullanımıyla; karşılığı bulunmuyorsa orijinal formuyla sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to aid understanding law studies belonging to that era by latinizing of the book `Vekalet? by Duraru?l-Hukkam. In addition it helps to determine the resources mentioned in the book `Vekalet?. The first part of the thesis which comprises three main parts is about Ali Haydar Efendi and his works. The second part gives information about the works which the writer benefits from while preparing the book `Vekalet?. In the third part, the latinizing the book `Vekalet? is done according to the current language. The words are presented as it is used in the current language if it has equivalent; if it doesn?t, it is presented as it is in the original form.