Ophisops elegans Menetriesin dişi üreme sistemi üzerinde histolojik bir araştırma
  1. Tez No: 16038
  2. Yazar: AYLİN DURER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ÖZETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
17 V- ö Z E T Bu çalışmada, İzmir civarında yaşayan O. elegans türünde bir yıllık periyot içerisinde ovaryum ve oviduktlarında meydana gelen mevsimsel değişik likler ve buna paralel olarak oviduktun mikroskobik yapısı incelendi. üreme bakımından en aktif dönemin Nisan, Mayıs, Haziran aylan olduğu; inaktif yada istirahat zamanının Ağustos -Eylül arasına rastladığı ve yılın geri kalan yaklaşık altı aylık zamanının (Ekim-Mart arası) ise üremeye hazırlık dönemi olduğu anlaşıldı. Ovidukt; infundibulum, tüp, uterus ve vagina olmak üzere dört bölgeye ayrıldı. Bu bölgelerde dikkati çeken başlıca farklar şunlardır: Lumen epitel hücreleri, infundibulum 'da kübik ve tamamen stili, diğer bölgelerde ise silin- dirik ve yer yer sillidir (en bol sil vaginada bulunur). Epitel hücreleri, uterus ve vaginada daha uzundur. Bezler, uterusta en boldur. Düz kas tabakası vaginada daha kalın ve özellikle uç kısımda (kloak'a yakın yerde) en kalındır. Bu özellikler, hamilelik dönemi de dahil olmak üzere tüm yıl boyun ca benzer durumdadır. Hamilelik esnasında, üreme zamanı dışındakilere nazaran saptanan bariz farklar şunlardır: Daha geniş bir lumen ile fazla sayıda ve yüksek mukoza katlanmaları, daha kalın kas tabakası (özellikle uterus ve vaginada), lumen epitel hücrelerinde sil yüksekliklerinin artması (özellikle infundibulum- da), uterusta lamina propriadaki bezlerin çok aktif hale geçmesi ve epitel hücreleri arasında granülositlerin belirmesi.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY In this study, seasonal changes in ovarium and oviducts and the micros copic structure of oviduct of Ophisops elegans that live around İzmir, have been examined. It was determined that, the most active period in reproduction is April-May-June; inactive or restriction period is between August - September and preparing period for reproduction is also another six months (October - March). The oviduct was divided in to four regions: Infundibulum, tube, uterus and vagina. Noted differences in these regions are the following: Luminal epithelial cells in infundibulum are cuboidai and completely ciliated, although in other regions they are columnar and partly ciliated (the most ciliated region is the vagina). Epithelial cells are taller in uterus and vagina. Glands, are the most abundant in uterus. The smooth muscle layer is thicker in vagina and it is thickest at the distal end (near the cloak). These features are similar throughout the year, including during gravidity. During gravidity, the following significant differences were observed: The wider lumen and many, higher mucosal folds, thicker muscle layer (especially in uterus and vagina), cilia height increases in the luminal epitheli al cells (mainly in infundibulum), glands in lamina propria of the uterus are the most active and the apperance of granulocyts between the epithel cells.