2-boyutlu fornasını-marchesini modeli için kipsel gözlenebilirlik ölçütü
- Tez No: 8530
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
îî ÖZET Bu çalışmada. 2-B sistem modellerinden“Değiştirilmiş Fornasini Marchesini”modeli için kipsel gözlenebilirlik ölçütü elde edilmiştir. Bu amaçla önce“Değiştirilmiş Fornasini -Marchesini”modelinin yerel ve kipsel denetlenebilirlik ve gözlenebilirlik özellikleri taratılmış ve diğer iki boyutlu dururu uzayı sistem modelleri incelenmiştir. Değiştirilmiş Fornasini-Marchesini modeli için elde edilen kipsel gözlenebilirlik gerek ve yeter koşullan ışığında, kipseli gözlenebilirliğine ilişkin bir matris asama ölçütü geliştirilmiştir. Ayrıca be araştırmaların sonucundan faydalanarak ya lınlaştırılmış kipse l gözlenebilirlik ölçütü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY in this stady, modal observability criteria for“Modified Fomas ini -Marches ini”model of two dimensional systems is obtained. For this purpose, firstly local and modal controllability and observability properties of the modified Fornasini -Marches ini modei is introduced and then the other two dimensional state space systera models are investigated. By the use of necessary and sufficient conditions for modal observability of“Modified Fomasini-Marchesini”model, a matrix rank criteria for modal observability is developed. And also by the use of the results of those investigations, simplified modal observability criteria is obtained.