Modern Türk şiirinde ön sözler ve son sözler
The prologues and epilogues at modern Turkish poetry
  1. Tez No: 210568
  2. Yazar: SELİM BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Mukaddime veya ön söz olarak tanımlanan metinler Türk siirinde önemli bir yere sahiptir. Abdülhak Hâmid Tarhan'ın ?Makber?, Recâizâde Mahmud Ekrem'in ?Zemzeme (III)?, Ahmet Hâsim'in ?Piyâle?, Orhan Veli'nin ?Garip? mukaddimeleri Türk siirinin önemli metinleri olmuslardır. Son söz diye değerlendirdiğimiz Necip Fazıl'ın ?Poetika?sı hariç tutulursa, son sözlerin, ön sözler kadar, değer arz etmediği söyleyebilir. Çalısmamız, Tanzimat edebiyatından, 2006 yılına kadar yayımlanmıs siir kitaplarının ön söz ve son söz varlığına eğilmistir. Eserin sahibine değil de baska birine ait ön sözler, incelemeye dâhil edilmemistir. Çalısma esnasında ön sözlerin genellikle mensur, son sözlerin ise genellikle manzum olduğu tespit edilmistir. 259 ön sözün sadece 65'i; 41 son sözün ise 35'i manzumdur. Çalısmamız, dört ana bölümden olusmaktadır. Her ana bölüm kendi içinde ?mensur? ve ?manzum? tasniflerini içermektedir. ?Giris? bölümünde ?ön söz? kavramına iliskin açıklamalar yapılmıstır. Birinci ana bölüm ?Poetik Tarzlı Ön Sözler? baslığını tasımaktadır. Bu bölümde 46 mensur ve 18 manzum metin incelenmistir. ?kinci ana bölüm ?Poetik Tarzlı Olmayan Ön Sözler? baslığını tasımaktadır. Bu bölümde 148 mensur ve 47 manzum metin değerlendirilmistir. Üçüncü ana bölüm ?Poetik Tarzlı Son Sözler? ismini tasımaktadır ve 4 mensur, 3 manzum metin incelenmesinden olusmaktadır. Dördüncü ana bölüm ?Poetik Tarzlı Olmayan Son Sözler? baslığını tasımaktadır. Bu bölümde ise 2 mensur, 32 manzum metin tahlil edilmistir. ?Sonuç? bölümünde ?siir?e iliskin tarifler ve arastırmanın sonuçları verilmistir.
Özet (Çeviri)
The essays described as introduction or prologues have a great importance in Turkish poetry. The prologues of ?Makber?, ?Zemzeme (3)?, ?Piyale?, ?Garip? by Abdülhak Hâmid Tarhan, Recaizade Mahmud Ekrem, Ahmet Hâsim and Orhan Veli recpectively have been the considerable essays of the Turkish poetry. Ecpect Necip Fazıl?s ?Poetika?, evaluated as epilogue, une can state that epilogues are not valuable as prologues. Our study has researched the prologues and epilogues of poem boks published between Tanzimat literature and 2006. The prologues not belonging to the writer himself, have not been included within the research. During the study it is determined that prologues and epilogues were generally prose or verse respectively. Only 65 of 259 prologues and 35 of 41 epilogues were in verse. Our study was composed of four main sections that each one contains the proses and verses classifications within themselves. The terms of ?prologue? is explained in the introduction part. The first main section in which 46 proses and 18 essay in verses were evaluated has the headline of ?The Prologues with Poetic Style?. The second main section where 148 proses and 47 essays in verses were evaluated was named as ?The Prologues With No Poetic Style?. The third section was named as ?The Epilogues With Poetic Style? and was composed of evaluations of 4 proses and 3 essays in verses. The fourth main section was named as ?The Prologues With No Poetic Style? and 2 proses and 32 essays in verses were analyzed within. In the final section, in addition to the descriptions for poem, results of the research were also given.