Darul Funun İlahiyat Fakültesi mecmuasında yayımlanmış kelam makaleleri
Artiles published in the magazine of the University Theology Faculty
- Tez No: 210574
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Darü'l-fünun İlahiyat Fakültesi dergisi, Teşrin-i Sânî (Kasım) 1925 Şubat 1933 arası çıkmış 25 sayıdan meydana gelmektedir. Bu makalelerin hemen hemen hepsi, dini konulara tahsis edilmişltir. Bunların belli bir oranı da kelam ve akaid ilmine yöneliktir. Dergiye yazı yazan müelliflerin daha çok belirli alanlara yönelmişlerdir. Ancak bazıları din felsefesi, kelam/akaid ve tasavvuf gibi farklı disiplinlerde yazı yayınlamışlardır. Kelam ve akaid alanında eser veren müellifler, Abdülbaki Baykara, Abdülkadir İnan, İzmirli İsmail Hakkı, Kıvamüddin Burslar, M. Şemseddin Günaltay, M. Şerafeddin Yaltkaya gibi müelliflerdir. Kelam ve akaid makalelerinin konuları, daha çok o dönemde tartışılan hususları içermektedir. Bunun yanında klasik dönem kelam konularına da yer verilmiştir. Bu dönemle alakalı olarak bazı eserlerin tercümeleri yapılmıştır. Kelam ve akaid konuları yanında, mezhepler tarihi alanında da çalışmalar bulunan makale, Osmanlıca ve Yeni Türk alfabesinden oluşan iki dönemi içermektedir.
Özet (Çeviri)
This article consists of 25 pages being a publication of the University Theologi Faculty, published between November 1925 and February 1933. Almost all of these articles are allocated to the religions subjects. A certain proportion of these articles is oriented to the study of Koran and Faith. The writers working with the magazine are rather oriented to the very specific fields. However, certain of the same wrote in different disciplines, as philosophy of Religion, study of Koran and Faith and in the subject of sufism. The writens publishing Works in the field of the study of Koran and Faith are such writers as Abdülbaki Baykara, Aldülkadir İnan, Kıvamuddin Burslan, M. Şemseddin Günaltay, and Şerafeddin Yaltkaya. The subjects of the study of Koran and Faith contain rather the subjects discussed in that period. Beside that, the subjects of the classic period taking a part in it. The translation of some of the Works publisheed in that period was made. This article, beside the subjects of the sutdy of Koran and Faith, is interested in the History of the sects, contain studies about the Otoman language and New Turkish Alphabet.