Yetiştirme yurtlarındaki çocuklarda sosyal dışlanma riski (Tokat ve Turhal örneği)
The risk of social excluding who needed to be protected in orphagenes.
  1. Tez No: 210576
  2. Yazar: HAKKI KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SAİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Korunmaya muhtaç çocuklar hakkında çok araştırmalar yapılmış ve bu çocuklar çeşitli yönleriyle tanınmaya ve bu şekilde de var olan problemlerine çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Her araştırmada da çeşitli bulgularla çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışmadan önce yapılan literatür çalışması sonucunda, korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanma problemleri her hangi bir çalışmayla incelenmemiş ve ele alınmamış olduğundan, böyle bir çalışmaya, Türk akademik camiasında bir boşluğu doldurması amacıyla girişilmiştir. Çeşitli yönleriyle araştırmalara konu olan korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanma sorunu yaşayıp yaşamadığına ilişkin araştırmanın da gerekli olduğu ve bu alanda yaşanan sorunlara ışık tutacağının düşünülmesi bu çalışmaya temel oluşturmuştur. Çalışma için gerekli bilgiler, Tokat Erkek Yetiştirme Yurdu ve Tokat'ın ilçesi olan Turhal'da bulunan Kız Yetiştirme Yurdunda barınan 13-18 yaş grubu çocuklardan oluşan örneklem grubuna uygulanan anket ve geliştirilen ölçek sorularıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS.13 programı ile değerlendirilmiş ve önceden hazırlanan hipotezler sınanmıştır. Yapılan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Öncelikle kuramsal ve kavramsal çerçeve dahilinde araştırmanın konusunu içeren sosyal hizmet, sosyal yardım ve sosyal dışlanma gibi kavramlar tarihi süreçleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede sosyal hizmetlerin toplumdaki faaliyetleri özet bilgilerle sunulup, Türkiye'deki genel durumu veri ve tablolarla açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde korunmaya muhtaçlık olgusuna sebep olan genel ve özel sebepler sosyolojik bir bakış açısıyla geniş boyutlarıyla ele alınmış ve bunlar sosyal dışlanmayla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem ve teknikleri açıklanmış olup, dördüncü ve son bölümünde ise araştırmanın uygulama aşamasında örneklem grubunu oluşturan çocuklara çeşitli yönlerini tanımak üzere geliştirilmiş anket ve sosyal dışlanma seviyelerini anlamak üzere geliştirilen ölçek soruları ve uygulamadan elde edilen bilgi ve bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır. Bulunan veriler çeşitli istatistiki analizlerden geçirilerek, çocukların sosyal dışlanmalarına sebep olabilecek faktörler anlaşılmaya çalışılmıştır. Her bir değişken için tablo oluşturulup, frekans ve yüzde değerleri tablo içerisinde verilerek bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanmalarına sebep olabileceği düşünülen her bir faktör de ayrıca çeşitli analitik değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Sonuç olarak bu faktörler ve bunlara karşı alınması gereken tedbirler genel bir değerlendirme ve sonuç kısmından sonra önerilerde bulunularak problemin anlaşılması ve çözüm yollarının sunulmasıyla araştırma sonlandırılmıştır. Bu araştırma bundan sonra bu konu ile ilgili yapılacak olan araştırmalara ve atılacak olan adımlara ve politikalara bir katkı olması açısından önemli bir boşluğu doldurduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies were done about the children who needed to the protection and it was tried to be recognize these children with the various aspects and solve their problems. In every study some solution suggestions was presented by various findings. It cannot be found any research about social excluding problems of the children who depend on the protection in former Turkish literature, it was therefore attempted such a study with the aim of to fill this lacking in Turkish academic society. It?s been the basis thinking of needed a research on whether the children depended on the protection lived the social excluding or not and lightening to problems lived in this matter. Required data for this study has been obtained from poll questions and developing scale questions carried out to the sampling groups consisted of children groups aged from 13 to 18 lived in the girl orphanage in Turhal, Tokat and in the boy orphanage in Tokat. Collected data has been evaluated by using SPSS 13.0 statistical program and hypothesis prepared before has been tested. In the first part of this study, concepts included the subject of research has been explained inside theoretical and conceptual frame. In this frame, general and special reasons caused to state of dependency on the protection have been considered through their extensive aspects and tried to be connected these with social excluding. In the application stage of research, poll questions developed to identity their various aspects and scale questions developed to comprehend their levels of social excluding has been applied to the children constituted the sampling group. Obtained data has been undergone to some statistical analysis and factors caused to the children?s social excluding tried to be comprehended. It was constituted of frequency tables of every variable and undergone to evaluation. Every factor has been thought that these children can be caused to the social excluding was undergone various analytical evaluations too. As a result, research has been finished by offering some suggestions about understanding and solving of these problems after a general evaluation about these factors and precaution required in the face of them. It is considered that this research is very important the point of view it will contribute the steps and politics concerning this matter and other researches will be done after this time.