Hadislerde hikmet kavramı
The concept of Hikmah (wisdom) in hadith
  1. Tez No: 210580
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM İNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir kavram tahlîli olan tezimiz giris, iki bölüm ve sonuçtan olusmaktadır. Giris kısmında konunun önemi, mahiyeti ve yöntemi hakkında bazı değerlendirmeler yapılmıstır. Birinci bölümde hikmetin sözlük ve ıstılahî anlamları üzerinde durulurken, kavramın Kur'an ve Sünnet'teki kullanımı da genel olarak tesbit edilmistir. Daha sonra hikmetin temel ?slâmî ilimlerde ve felsefede hangi manalarda yer aldığı ifade edilmektedir. ?kinci bölüm tezimizin esas kısmını olusturur. Bu bölümde Kütüb-i tis'a diye isimlendirilen Buhârî ve Müslim'in Sahihleri, Tirmizî, Ebû Dâvûd, ?bn Mâce, Nesâî ve Dârimî'nin Sünenleri, Malik'in Muvatta'ı ve Ahmed b. Hanbel'in Müsned'i gibi hadis kaynaklarında tesbit edilen hikmet, hikem, hakîm ve hukema kavramlarına ait otuzdört rivayetin metni, tercümesi, kaynakları ve ilgili serhlere dayanan açıklamaları bulunmaktadır. Hadislerin izahında anlamla ilgili yorumlar asıl metinde, farklı lafızlı rivayetlerle sened durumuyla ilgili bilgiler dipnotta gösterilmistir. Tesbit edilen otuzdört hadiste yer alan hikmet ve müstaklarının basta faydalı ilim olmak üzere, tecrübe-beceri-cesaret, güzel söz, Kur'an, Kur'ân'ı kavrama, öğüt-ibret ve marifetullah anlamlarında kullanıldığı; Allah, Kur'an ve Lokman'a da sıfat olarak nisbet edildiği baslıklar hâlinde gösterilmistir. Her baslığın altında o baslığa uygun anlamdaki hikmet hadisleri derlenmistir. Sonuç kısmında ise bu arastırma sonucunda varılan kanaat ve tesbitler ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Our thesis about a conception analyses have two sections and results. At introduction has been done some worthies on importance, reality and method of its subject. In the first section in conception of Kur?an and Sünnet has been fixed at general using while to take stand on the principle about divine wisdom of dictionary and conventional meanings. Later, contact about divine wisdom in based science of ?slam and in philosophy at which meanings has been using. Second section has based part of our thesis. In this section there has been existencing in explain words about concepts in thirty-four relate texts, translates, sources and connected with interested interpretations which are fixed in the sources of tradition studies on divine wisdom, philosophy, sage and rulers became famous name `kütüb-i tis?a? (the books that indicate the rules we have to connect) are ?Truly books belong to Buhârî and Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd, ?bn Mâce, Nesâî and Dârimî, Malik?s Muvatta and Ahmed b. Hanbel?s Müsned? the like. The view of connected the meaning of to make clear of traditions of prophet shown in base text, in different account retales and knowledge about arguments are shown at the bottom. The divine wisdoms and its derivatives established in thirty-four traditions of the prophet most of them have useful science meaning fixed at the text may happen using just as meaning on trial-ability, excellent speech, Kur?an, adaptability Kur?an, advice to get lesson from, skilful tied to God (skill from Allah); also in relation upon Allah, Kur?an and Lokman as a quality has been shown case of titles. Under every title has been collected divine wisdom traditions of the prophet which are fitting with the meaning interested title. However at final part has been put in front of us opinions and fixations those were reached to result of this research.