Hadislerde hikmet kavramı ve sünnet-hikmet ilişkisi
Hikmet concept in hadith and sunnah-wisdom relationship
  1. Tez No: 899589
  2. Yazar: ERKAN ARTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN KIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmamızda hadislerde hikmet kavramının anlamsal çerçevesi ve sünnet-hikmet ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde giriş, araştırmanın konusu, amacı ve metodu üzerinde durulmuş hikmet kavramının lügat ve ıstılah anlamları verilmiş, kavramın Kur'ân'da ve hadislerde hangi anlamlarda kullanıldığı ortaya konulmuştur. Hadislerdeki inceleme Kütüb-i tis'a bağlamında yapılmıştır. Kavramın daha iyi anlaşılabilmesi için İslami ilimler ve felsefede hangi anlamda kullanıldığı ifade edilmiştir. İkinci bölümde ise, hikmet kavramının sünnetle ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sünnetle hikmet kavramlarının arasındaki ilişkinin daha iyi açıklanabilmesi için sünnet kavramının lügat ve ıstılah anlamları açıklanmış, Kur'ân'da ve hadislerde sünnet kavramının anlam çerçevesi ortaya konulmuştur. Sünnet-hikmet ilişkisi bağlamında nübüvvet ve vahiy olgusu ele alınmış, bu hususta alimlerin farklı görüşlerine yer verilmiştir. Böylece ayet ve hadisler ile bu kavramların kullanımları ele alınarak sünnet-hikmet ilişkisi kurulmaya çalışılmış ve Kur'ân'da Kitâb ile birlikte zikredilen hikmet kavramının bazı ayetlerde sünneti ifade ettiği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to be explained the framework concept of wisdom in hadiths and the relationship between the hadiths and the wisdom. Our study consists of an introduction and two parts. In the first part of our study, introduction, the subject, aim and method of the study have been emphasized; the lexical and terminological meaning of wisdom concept has been given and in which meaning the concept is used in both Quran and Hadith has been revealed. The examination of hadiths has been made in the context of Kutub-i tis. It has also been stated in what sense this concept is used in both Islamic Sciences and Philosophy. In the second part, it has been tried to be put forward the relationship of wisdom concept with the Sunnah. In this context, the lexical and terminological meaning of the concept of Sunnah has been explained so as to make it clear the relationship between Sunnah and Wisdom better, and the framework of Sunnah concept in Quran and Hadith has been revealed. In the context of relationship between Sunnah and wisdom the phenomenon of prophethood and revelation has been discussed, and different opinions of scholars have been given on this issue. Thus, by considering the verses and hadiths and the uses of these concepts, the relationship between Sunnah and wisdom has been tried to be established, and it has been concluded that Sunnah is wisdom. However, by looking at the Sunnah from a holistic point of view, circumcision has been understood in this context.